UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zakopane - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Termy w Małopolsce: nie tylko dla zdrowia, ale też urody


Kraków, Zakopane, Wieliczka, Bochnia – to tylko te najbardziej znane i najliczniej odwiedzane miejsca w Małopolsce. Do rangi ważnej atrakcji regionu urosły też podhalańskie kompleksy termalne, tłumnie odwiedzane przez osoby spragnione relaksu, a także chcące holistycznie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Nie wszyscy natomiast wiedzą, że woda termalna (geotermalna) ma również cudowny wpływ na urodę i kondycję skóry. Możesz się o tym przekonać odwiedzając termy w Małopolsce, a dokładnie w Bukowinie Tatrzańskiej.

Termy BUKOVINA: jeden z najnowocześniejszych kompleksów termalnych w Europie 

baseny-termalne.jpg

Termy BUKOVINA to współczesny symbol Bukowiny Tatrzańskiej. Otwarty w 2008 roku kompleks oferuje mnóstwo atrakcji – nie tylko wodnych. Goście obiektu mogą korzystać z:

  • aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, w tym m.in. jacuzzi i leżanek z hydromasażem czy zewnętrznego basenu pływackiego „Cepersko Płań” z efektem podwodnej muzyki relaksacyjnej;
  • strefy dzieci i młodzieżyz trzema zjeżdżalniami (jedną całoroczną), siatką do wspinaczki wodnej, wodną huśtawką i brodzikiem „Letnie Mocydełko” w strefie letniej kompleksu;
  • strefy saun „Góralskie Łospary”z aż ośmioma rodzajami saun do wyboru, w tym fińskimi, łaźniami parowymi, kabiną na podczerwień, Lakonium, strefą schładzania i wypoczynku czy zewnętrzną sauną góralską „Łozpolono Maryna”, w której codziennie organizowane są tematyczne seanse zapachowe z udziałem saunamistrza.

Jednak nie tylko atrakcje przyciągają do Term BUKOVINA. Z punktu widzenia osób, którym zależy przede wszystkim na zdrowiu i zadbaniu o swoją urodę, kluczowe znaczenie ma najwyższa jakość wody termalnej (geotermalnej) wypełniającej baseny kompleksu. 

10 000 lat wędrówki wody termalnej, czyli skąd bierze się woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej?

Naszą wiedzę na ten temat czerpiemy z prac badawczych prowadzonych w ciągu wielu lat przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wód rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat, tzn., że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza. Zanim znajdzie się w basenie jest schładzana do temperatury 30-38 stopni, w zależności od basenu -są to optymalne wartości zarówno dla zdrowia, jak i komfortu kąpieli.  

Woda termalna a zdrowie

Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej jest wodą  siarczanowo-sodowo-wapniową, siarczkową, fluorkową (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierającą składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 – powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).

Woda z ujęcia Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 zawiera aż 28 minerałów, w tym wapń (wspomaga proces regeneracji organizmu, działa łagodząco i przyspiesza gojenie drobnych uszkodzeń skóry), sód i potas (regulują poziom nawilżenia skóry, wspierają jej barierę  ochronną, poprawiają elastyczność i wspomagają naturalne mechanizmy ochronne), magnez (opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie, koi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i wspomaga procesy naprawcze skóry), krzem (wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając jędrność i elastyczność skóry), siarka (odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie) czy chlorki (działają oczyszczająco, pomagają usuwać toksyny i zanieczyszczenia ze skóry).

Regularne kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) mogą zmniejszać zagrożenia związane z chorobami serca, poprawiać przemianę materii i regulować wydzielanie hormonów, a także łagodzić dolegliwości ortopedyczne czy objawy chorób kobiecych.

Nie zapominamy o wspaniałym wpływie kąpieli termalnych na układ nerwowy i tym samym na zdrowie psychiczne. Kąpiele w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie termalnej (geotermalnej) przyczyniają się do ustabilizowania tętna, działają relaksująco, uspokajająco, odprężająco, odczuwalnie redukując stres. Ta forma terapii ma właściwości antydepresyjne, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu, a także niweluje nawracające bóle głowy.

Cudowne właściwości pielęgnacyjne, które możesz spotęgować

Woda termalna (geotermalna) wykazuje znakomity wpływ na ludzką skórę. Kąpiele w niej można traktować jako niezwykle przyjemny zabieg pielęgnacyjny:

– Kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) bogatej w pierwiastki mineralne, mają bardzo korzystny wpływ na skórę. Woda termalna (geotermalna) wykorzystywana w Termach BUKOVINAzawiera 28 składników mineralnych. Minerały o najwyższym stężeniu to siarka, sód, potas, magnez, wapń, krzem i chlorki. To właśnie one maja najbardziej dobroczynny wpływ na naszą skórę. Regularne łączenie kąpieli termalnych z odpowiednią pielęgnacją może poprawić kondycję skóry, jej jędrność oraz nawilżenie, łagodząc objawy różnych problemów dermatologicznych. Warto jednak obserwować swoją skórę i dostosować zabiegi do jej indywidualnych potrzeb.– mówi Monika Zając, manager Wellness BUKOVINA.

Termy BUKOVINA i Wellness BUKOVINA tworzą wspólny kompleks w ramach BUKOVINA Resort, dzięki czemu goście term mogą komfortowo korzystać z przebogatej oferty zabiegowej. Spędzając cały dzień czy dłuższy pobyt w Bukowinie Tatrzańskiej, warto jeszcze przed kąpielą poddać się peelingowi całego ciała. Pomoże to usunąć martwy naskórek, co ułatwi skórze lepsze wchłanianie minerałów.

– Proponujemy m.in. peeling solny Bukowiańska łąka, Miód & Płatki owsiane lub Miód & Mak, a dla skóry wrażliwej peeling cukrowy Betulina & Miód. – mówi Monika Zając.

Z kolei po kąpieli termalnej warto zafundować sobie zabiegi odżywcze twarzy, zabiegi ujędrniające i antycellulitowe ciała, a także masaż z użyciem produktów odżywczych, z masłem shea czy olejem kokosowym, jak np. Bukowiański relaks czy Kokosowa sonata. Bardzo dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z masażu – oferta Wellness BUKOVINA obejmuje najróżniejsze rodzaje masaży, w tym ajurwedyjskie czy autorski Bukowiański relaks.

Bilety do Term BUKOVINA można kupić w kasie lub – unikając kolejek – online na stronie https://www.termybukovina.pl/. Dodajmy, że dla gości na czas pobytu dostępny jest bezpłatny parking. Na miejscu działa także sklep ze wszystkim, co niezbędne na termach, od strojów kąpielowych, po ręczniki i akcesoria do pływania dla dzieci.


Oceń: Termy w Małopolsce: nie tylko dla zdrowia, ale też urody

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:11