Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, znany również jako Teatr Witkacego, to ważna instytucja kulturalna z siedzibą w Zakopanem, która odgrywa istotną rolę w życiu artystycznym regionu. Jest to instytucja kultury znajdująca się w Województwie Małopolskim.
Teatr został uroczyście otwarty 24 lutego 1985 roku, co oznacza, że ma on już długą historię teatralną, w której prezentowane są różnorodne spektakle oraz wydarzenia artystyczne. Jego repertuar często zaskakuje widzów innowacyjnością i jakością wykonania, co czyni go jednym z kluczowych miejsc w polskim życiu teatralnym.
Historia
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, umiejscowiony w Zakopanem, został założony przez grupę absolwentów PWST w Krakowie, w skład której wchodziły takie osobistości jak Julia Wernio oraz Andrzej Dziuk. W gronie przyszłych aktorów znaleźli się również Dorota Ficoń, Karina Krzywicka, Piotr Dąbrowski, Andrzej Jesionek, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor oraz Piotr Sambor. Idea powstania teatru narodziła się podczas ich studiów na Wydziale Reżyserii Dramatu oraz Wydziale Aktorskim.
W dniu 9 sierpnia 1984 roku miała miejsce premiera sztuki Witkiewicza zatytułowanej „Pragmatyści”. Po nawiązaniu oficjalnej współpracy z Towarzystwem Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, teatr oficjalnie rozpoczął swoją działalność 24 lutego 1985 roku, prezentując sztukę „Autoparodia”, opartą na tekstach Witkacego w reżyserii Andrzeja Dziuka. Siedzibą teatru stała się sala w Hotelu Chałubiński, która uprzednio była funkcjonującym Zakładem Wodoleczniczym dra Andrzeja Chramca i później Sanatorium Czerwonego Krzyża, przekształconym w Sanatorium im. Chałubińskiego.
Cykliczny program premier teatralnych zorganizowany jest w zgodzie z letnim oraz zimowym sezonem turystycznym. Oprócz spektakli, w holu teatralnym odbywają się także różnorodne wystawy plastyczne, koncerty oraz festiwale teatralne. Obecnie teatr pełni rolę instytucji kultury w województwie małopolskim. Na czołowej pozycji w zespole artystycznym pozostaje od samego początku jego działalności Andrzej Dziuk, pełniący funkcję dyrektora oraz reżysera przeważającej liczby przedstawień. Obecnie na scenie nadal brylują pierwsze aktorki i aktorzy, w tym Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik i Krzysztof Najbor.
W 2004 roku, gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria opublikowało monografię autorstwa Barbary Świąder, noszącą tytuł „W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem”. Publikacja ta obejmuje wywiady z twórcami teatru, a także zdjęcia autorstwa Wojciecha Plewińskiego oraz dokumentację autorstwa Marcina Zawady.
Warto również zaznaczyć, że dyrektor Andrzej Dziuk oraz jego zespół mieli zaszczyt odebrać nagrodę im. Konrada Swinarskiego, przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr”, za sezon artystyczny 1986/1987, doceniając ich wkład w rozwój i działalność Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
Aktorzy teatru
W Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem pojawia się bogata paleta talentów aktorskich, które przyciągają widzów swoimi profesjonalnymi występami.
Obecnych artystów można zaliczyć do znakomitych przedstawicieli sztuki teatralnej:
- Joanna Banasik,
- Andrzej Bienias,
- Dorota Ficoń,
- Adrianna Jerzmanowska,
- Kamil Joński,
- Krzysztof Łakomik,
- Piotr Łakomik,
- Agnieszka Michalik,
- Emilia Nagórka,
- Krzysztof Najbor,
- Dominik Piejko,
- Katarzyna Pietrzyk,
- Krzysztof Wnuk,
- Marek Wrona,
- Marcelina Rusnak.
W historii tej sceny pojawili się również wybitni aktorzy, którzy pozostawili po sobie niezatarte ślady:
- Jaga Siemaszko,
- Marta Szmigielska,
- Jacek Zięba-Jasiński.
Przypisy
- ETR. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 29.11.2024 r.]
- Instytucje kultury. malopolska.pl. [dostęp 30.11.2024 r.]
- O Teatrze Witkacego. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 29.11.2024 r.]
- Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. malopolska.pl. [dostęp 29.11.2024 r.]
- Joanna Banasik. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Andrzej Bienias. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Dorota Ficoń. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Adrianna Jerzmanowska. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Kamil Joński. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Krzysztof Łakomik. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Piotr Łakomik. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Agnieszka Michalik. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Emilia Nagórka. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Krzysztof Najbor. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Dominik Piejko. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Katarzyna Pietrzyk. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Krzysztof Wnuk. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Marek Wrona. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Marcelina Rusnak. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 29.11.2024 r.]
- Jaga Siemaszko. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
- Jacek Zięba-Jasiński. Teatr Witkacego w Zakopanem. [dostęp 03.01.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
KS Eve-nement Zakopane | Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem | Krzyż na Giewoncie | Chata SabałyOceń: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem