UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zakopane - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Józef Bartoszek


Józef Bartoszek to postać, która z pewnością zasługuje na uwagę. Urodził się 18 marca 1940 roku w malowniczym Zakopanem, a swoje życie zakończył 10 grudnia 1997 roku. Był on wybitnym polskim lutnikiem, który swoją pasją i umiejętnościami przyczynił się do rozwoju sztuki lutniczej w Polsce.

Jako lutnik, Józef Bartoszek zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Jego prace wyróżniały się niezwykłą precyzją oraz dbałością o szczegóły, co sprawiało, że instrumenty stworzone przez niego były cenione przez muzyków.

Życiorys

Józef Bartoszek to wybitna postać w świecie lutnictwa, którego kariera rozpoczęła się w zakopiańskim Liceum Technik Plastycznych. Ukończył tę szkołę z wyróżnieniem w 1959 roku, co otworzyło mu drogę do kariery nauczyciela w Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu, gdzie pracował do 1975 roku. Już w 1961 roku odbył stypendium z Ministerstwa Kultury i Sztuki, które pozwoliło mu na zdobycie doświadczenia w czeskich pracowniach lutniczych. Równolegle, Bartoszek studiował w Studium Pedagogicznym dla Nauczycieli Szkół Zawodowych, co stanowiło fundament jego przyszłej kariery pedagogicznej.

W latach 1960-1965 Bartoszek koncentrował się głównie na wytwarzaniu skrzypiec skierowanych do dzieci i młodzieży. W późniejszym okresie, od 1965 do 1976 roku, jego prace obejmowały głównie kontrabasy. Z kolei od 1977 roku poświęcił się wyłącznie produkcji skrzypiec. Warto podkreślić, że w 1963 roku zdobył złoty medal jako najmłodszy finalista Międzynarodowego Konkursu Kwartetów, który odbył się w belgijskim Liège.

Bartoszek był aktywnym uczestnikiem Międzynarodowych Konkursów Lutniczych im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w latach 1962–1977. W 1977 roku jego talent został doceniony, gdyż zdobył tam zarówno I, jak i IV nagrodę. W 1979 roku miał zaszczyt zasiadać w jury I Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego im. Z. Szulca, a w 1981 roku pełnił rolę jurora VI Międzynarodowego Konkursu Lutniczego tego samego patrona.

W latach 1982-1990 Bartoszek mieszkał w Austrii, gdzie jego praca koncentrowała się na konserwacji i korekcie instrumentów. Od momentu ukończenia szkoły w 1959 roku, był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Lutników. Pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji w latach 1976-1985 i 1988-1991, przyczyniając się do rozwoju lutnictwa w Polsce.

Dokonania

Józef Bartoszek osiągnął znaczące sukcesy w dziedzinie budowy instrumentów muzycznych. W swoim dorobku artystycznym wykonał ponad trzysta różnych instrumentów, co świadczy o jego wielkim talencie i umiejętnościach. Wśród nich znajdują się:

  • szczególnie skrzypce,
  • altówki, z których powstało 55 sztuk,
  • wiolonczele, które zbudował w ilości 50 sztuk,
  • kontrabasów, których zrealizował 40 sztuk.

Jego prace przyczyniły się do wzbogacenia światowej muzyki i pozostają testamentem jego pasji oraz zaangażowania w rzemiosło muzyczne.

Przypisy

  1. a b Anna Kucharska, Współczesna polska sztuka lutnicza, Wydawnictwo Pomorze, Bydgoszcz, 17.01.1989 r., ISBN 83-7003-625-2
  2. a b c Skrzypce w zbiorach polskich, Józef Bartoszek

Pozostali ludzie w kategorii "Rzemiosło i prace manualne":

Zygmunt Myszkowski (stolarz) | Wojciech Roj (starszy)

Oceń: Józef Bartoszek

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:6