Róża Nowotna-Walcowa to postać, która pozostawiła niezatarte ślady w historii Polski. Urodziła się 15 lutego 1922 roku w malowniczym Zakopanem, a odeszła z tego świata 12 lipca 2015 roku. Jej życie naznaczone było zaangażowaniem w walkę o niepodległość Polski, szczególnie w trakcie II wojny światowej.
Była działaczką podziemia niepodległościowego, co podkreśla jej odwaga i determinacja wobec okupacyjnej rzeczywistości. W szczególności, wzięła udział w powstaniu warszawskim, gdzie działała w strukturach Sanitariatu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, co wiązało się z ogromnym ryzykiem, ale i poświęceniem w służbie kraju.
Po wojnie, Róża Nowotna-Walcowa w pełni poświęciła się swojej karierze medycznej. Była doktorem nauk medycznych, internistką oraz specjalistką w dziedzinie diabetologii. Jej wiedza i umiejętności przyczyniały się do poprawy zdrowia wielu pacjentów.
W okresie PRL zaangażowała się w działalność opozycyjną, co pokazuje jej niezłomny charakter oraz nieustającą walkę o demokratyczne wartości w trudnych czasach. Róża Nowotna-Walcowa stała się symbolem odwagi i determinacji w dążeniu do wolności.
Życiorys
Pochodziła z rodziny związanej z medycyną. W trakcie II wojny światowej angażowała się w pracy w Polskim Czerwonym Krzyżu (PCK), jak również w krakowskim szpitalu dla jeńców. Podczas warszawskiego powstania była sanitariuszką i łączniczką, pracując w szpitalu polowym zlokalizowanym przy ul. Poznańskiej 11, w ramach struktur Sanitariatu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – „Bakcyl”. 12 sierpnia zawarła związek małżeński z lekarzem ze szpitala, w którym była zatrudniona – Janem Walcem, ps. „Jasio”. W roku 1947 zakończyła naukę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1961 roku obroniła pracę doktorską, uzyskując stopień doktora nauk medycznych.
Była pracownikiem I Kliniki Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie w latach 1947–1951. Następnie pracowała w III Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie od 1951 do 1967 roku. W okresie od 1967 do 1991 roku pełniła funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Praskiego.
Podczas obrad Okrągłego Stołu brała aktywny udział w Podzespole ds. Zdrowia, reprezentując środowisko opozycyjne i solidarnościowe. W 2003 roku została uhonorowana Medalem Gloria Medicinae od Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, jako wyraz uznania za jej wkład w służbę zdrowia. Jej synem był Jan Walc, który zyskał uznanie jako krytyk literacki, dostępny pod linkiem Jan Walc.
Róża Nowotna-Walcowa spoczywa na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie, w kwaterze T-1-3.
Przypisy
- Okrągły Stół – zespoły, podzespoły, grupy robocze [online], okragly-stol.pl [dostęp 23.09.2020 r.]
- 90-lecie Pani Róży [online], oil.org.pl [dostęp 14.03.2016 r.]
- a b c Laureaci Gloria Medicinae 2003 [online], pulsmedycyny.pl [dostęp 14.07.2015 r.]
- Róża Nowotna-Walcowa [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 14.07.2015 r.]
- Miłość a Powstanie Warszawskie. „Pocałunek był wtedy jak oferta ślubu” [online], polskieradio.pl [dostęp 14.07.2015 r.]
- a b c Róża Maria Nowotna - Walcowa [online], 1944.pl [dostęp 14.07.2015 r.]
- śp. Maria Róża Walc
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Józef Lankosz | Andrzej Chramiec (lekarz) | Wincenty Galica | Adam Sokołowski (1898–1984) | Jan Stefan CzajkowskiOceń: Róża Nowotna-Walcowa