UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zakopane - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem


Kościół Świętej Rodziny to nie tylko rzymskokatolicki kościół parafialny, ale także najstarsza i murowana świątynia w Zakopanem. Jego lokalizacja przy ul. Krupówki 1A sprawia, że jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić.

Budowla ta jest symbolem nie tylko duchowości, ale także bogatej historii regionu, co czyni ją istotnym punktem na mapie Zakopanego. Dzieje kościoła są głęboko związane z rozwojem tego regionu, a jego unikalna architektura przyciąga wielu turystów.

Historia

Budowa kościoła Świętej Rodziny w Zakopanem rozpoczęła się w 1877 roku, kiedy to fundamenty pod tę świątynię położył ks. Józef Stolarczyk. Wznoszenie budynku z twardego, górskiego kamienia odbywało się w latach 1879–1896, a jego realizacja była możliwa dzięki ofiarności parafian oraz właściciela dóbr zakopiańskich, hrabiego Władysława Zamoyskiego.

Projekt tej imponującej świątyni został opracowany przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół ma formę trójnawowej bazyliki z transeptem oraz wieżą, która ozdobiona jest dwoma wieżyczkami schodowymi od strony zachodniej. Ponadto, wewnątrz znajdują się trzy kaplice, co czyni tę budowlę jeszcze bardziej nietypową dla ówczesnej architektury.

Dn. 16 września 1899 roku, kościół parafialny został konsekrowany przez biskupa krakowskiego, Jana Duklana Puzynę. Budynek został zaprojektowany w stylu neoromańskim, natomiast jego wnętrze jest niezwykle eklektyczne, łącząc style neoromański i zakopiański autorstwa Stanisława Witkiewicza, zwany także sposobem zakopiańskim. Ołtarz główny, będący dziełem Kazimierza Wakulskiego, przybiera formę tryptyku, gdzie w centralnej części znajduje się rzeźba Świętej Rodziny, a po bokach sceny Zwiastowania oraz Nawiedzenia św. Elżbiety.

Wyjątkowym elementem dekoracyjnym są ściany prezbiterium, które zdobi polichromia przedstawiająca góralską interpretację Ośmiu Błogosławieństw. Niezwykłą wartość artystyczną kościołowi nadają także witraże, malowane przez Janusza Kotarbińskiego. Z całą pewnością na uwagę zasługuje przylegająca kaplica św. Jana Chrzciciela, która została wykonana w całkowicie zakopiańskim stylu.

W okresie 1935–1941 wikariuszem parafii był ks. Piotr Dańkowski, który później został jednym z 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Warto również zaznaczyć, że 7 czerwca 1997 roku, podczas obchodów 150-lecia kościoła, odwiedził go Jan Paweł II, spotykając się z dziećmi pierwszokomunijnymi z Zakopanego.

Przypisy

  1. Bł. Ks. Piotr Dańkowski [online], Parafia Najświętszej Rodziny w Zakopanem, 31.12.2023 r. [dostęp 18.01.2024 r.]
  2. JPII w Zakopanem [online], Parafia Najświętszej Rodziny w Zakopanem, 31.12.2023 r. [dostęp 18.01.2024 r.]
  3. Góralski hołd i msza pod Wielką Krokwią. Jan Paweł II w Zakopanem - czerwiec 1997 [online], zakopane.wyborcza.pl, 06.06.2022 r. [dostęp 18.01.2024 r.]
  4. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 172 [dostęp 05.03.2012 r.]

Oceń: Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:22