Barbara Janina Zientarska, znana również pod pseudonimem Kaśka, urodziła się 5 marca 1942 roku w malowniczym Zakopanem. Przez wiele lat swojego życia była aktywną postacią wśród polskich inżynierów oraz odważną działaczką opozycji demokratycznej w czasach PRL.
Jej zaangażowanie w ruchy opozycyjne oraz działalność w redakcji czasopism tzw. drugiego obiegu świadczą o jej determinacji w dążeniu do wolności słowa i demokratycznych wartości w Polsce. Barbara Zientarska zmarła 28 czerwca 2017 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej walki o niezależność.
Życiorys
Córka Eugeniusza i Marii, Barbara Zientarska, w 1971 roku zakończyła swoje studia na Politechnice Krakowskiej. Zaledwie kilka lat później, we wrześniu 1980, wstąpiła w szeregi NSZZ „Solidarność”. W czasie stanu wojennego wykazała się odwagą, ukrywając Wojciecha Marchewczyka, co było aktem heroizmu i sprzeciwu wobec ówczesnego reżimu.
W latach 1982-1983 aktywnie uczestniczyła w pracy redakcyjnej „Obserwatora Wojennego”, a w 1984 współtworzyła czasopismo „Bez dekretu”. Wśród jej osiągnięć znajdowała się także redakcja „Hutnika”, w której publikowane były istotne informacje dotyczące sytuacji społeczno-politycznej w kraju. Należy również podkreślić, że w jej domu działała drukarnia, stworzona w celu produkcji druków niezależnych, co miało ogromne znaczenie w kontekście opozycyjnej działalności.
Niestety, jej zaangażowanie w walkę o wolność nie pozostało bez konsekwencji – została aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Mimo trudności i ryzykownych sytuacji, jej walka została doceniona. W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski wyróżnił ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Oprócz tego, uhonorowano ją medalem „Za zasługi dla małopolskiej Solidarności” (2007), Medalem „Niezłomnym w słowie” (2010) oraz medalem „Dziękujemy za wolność” (2014).
Barbara Zientarska odeszła 4 lipca 2017 roku i spoczęła na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiego ruchu opozycyjnego.
Przypisy
- Medal Niezłomnym w Słowie. 13-grudnia.pl. [dostęp 28.10.2018 r.]
- Pożegnanie Barbary Zientarskiej. tvp.pl, 04.07.2017 r. [dostęp 07.07.2017 r.]
- Barbara Zientarska. 13-grudnia.pl. [dostęp 07.07.2017 r.]
- Nie żyje Barbara Zientarska. gosc.pl. [dostęp 07.07.2017 r.]
- Barbara Janina Zientarska. ipn.gov.pl. [dostęp 07.07.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Jan Fijor | Witold Gadowski | Bertold Kittel | Teresa Bogucka | Janusz Zielonacki | Marzena Figiel Strzała | Bartłomiej Kuraś | Lesław MaleszkaOceń: Barbara Zientarska