Jan Staszel (wspinacz)


Jan Staszel senior, urodzony 16 stycznia 1915 roku w Zakopanem, a zmarły 3 lutego 2003 roku w Warszawie, to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiego alpinizmu. Był on nie tylko utalentowanym taternikiem i przewodnikiem tatrzańskim, ale również alpinistą, który uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, a po jej zakończeniu stał się jeńcem wojennym. Po wojnie Jan Staszel aktywnie działał w ruchu oporu, będąc członkiem Armii Krajowej.

W długoletniej karierze Staszla istotną rolę odegrały jego osiągnięcia w przestrzeni górskiej. Jako autor licznych pierwszych wejść letnich i zimowych w Tatrach oraz uczestnik wypraw alpinistycznych do Alp w latach 1936-1956, zyskał sobie uznanie wśród miłośników gór. Działał w takich organizacjach jak Klub Wysokogórski, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a także zdobył tytuł honorowego przodownika Górskiej Odznaki Turystycznej.

W sferze zawodowej Jan Staszel związał swoje życie z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych (PWPW), gdzie rozpoczął pracę w 1945 roku. Pełnił wiele ważnych funkcji, m.in. dysponenta kliszarni, starszego mistrza, kierownika ds. galwano i kliszarni, oraz inżyniera postępu technicznego. Jako zastępca szefa produkcji poligrafii odpowiedzialny był za rozwój technologiczny i modernizację zakładu, a także działał jako redaktor gazety zakładowej PWPW zatytułowanej „Życie Wytwórni”. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie uhonorowany.

Jan Staszel odszedł na wieczną wyprawę 3 lutego 2003 roku, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Ten wybitny człowiek pozostaje w pamięci społeczności górskiej oraz wśród uczniów, ponieważ jest również patronem szkoły podstawowej w Równi, niedaleko Ustrzyk Dolnych.

Przypisy

  1. Święto patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Staszla w Równi. [dostęp 09.03.2013 r.]

Oceń: Jan Staszel (wspinacz)

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:22