Bronisław Czech


Bronisław Czech to postać niezwykle zasłużona dla polskiego narciarstwa, urodzona 25 lipca 1908 roku w Zakopanem. Jego życie zakończyło się tragicznie 5 czerwca 1944 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Był on nie tylko narciarzem, ale również trzykrotnym olimpijczykiem, taternikiem, ratownikiem górskim oraz instruktorem w dziedzinie narciarstwa i szybowców. W obiegu sportowym uznawany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych narciarzy swojego czasu.

Bronisław Czech osiągnął liczne sukcesy, w tym zdobycie tytułu mistrza Polski w różnych konkurencjach narciarskich aż 24 razy. Jego występy na międzynarodowych mistrzostwach świata przyniosły mu świetne rezultaty, zwłaszcza w kombinacji norweskiej, gdzie zajął piąte miejsce w 1927 roku oraz czwarte w 1929 roku. W trakcie igrzysk olimpijskich w 1928 roku uplasował się na dziesiątej pozycji w tej samej konkurencji, a w 1932 roku był siódmy.

W swojej karierze był trzykrotnym rekordzistą Polski w skokach narciarskich, osiągając wyniki 60,5 m i 62,5 m podczas zawodów w Sankt Moritz w 1928 roku oraz 63 m w Zakopanem w 1929 roku. Czech zapisał się również w historii narciarstwa jako pierwszy polski narciarz o międzynarodowej klasie. Wyróżniał się swoimi umiejętnościami, potrafiąc zatańczyć walca na nartach, co dodawało wizualnego spektaklu do jego występów.

Warto także wspomnieć, że Bronisław Czech był aktywnym członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), biernie uczestnicząc w ośmiu akcjach ratunkowych. Dodatkowo, kilkukrotnie brał udział w słynnej sztafecie Zakopane – Morskie Oko – Zakopane, gdzie jego zespół, SN PTT, osiągnął wielokrotnie pierwsze miejsce. Po 1932 roku Czech pełnił rolę trenera narciarskiego, prowadząc szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu, gdzie dzielił się swoją pasją i umiejętnościami z kolejnymi pokoleniami narciarzy.

Życiorys

Bronisław Czech był synem Józefa, mechanika kotłowego, który pracował w Wodoleczniczym Zakładzie doktora Andrzeja Chramca, a również utalentowanym skrzypkiem i zapalonym cyklistą. Jego matka, Stanisława z Namysłowskich, zajmowała się haftem i wyróżniała się wyjątkowym talentem artystycznym. Rodzina Czechów osiedliła się w Zakopanem w 1884 roku. Bronisław miał troje rodzeństwa: brata Władysława, równie zapalonego narciarza i taternika, oraz dwie siostry – Stanisławę i Janinę, które również zajmowały się malowaniem na szkle i narciarstwem. Ich pierwszym domem był mały budynek przy Chramcówkach 2, a później przeprowadzili się do dawnego Rynku pod numerem 5.

Rozpoczął edukację w Ludowej Szkole Męskiej przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem, gdzie już od najmłodszych lat zdobywał znakomite wyniki w nauce. W wieku dziesięciu lat podjął naukę w prywatnym gimnazjum w willi „Liliana” przy ul. Sienkiewicza, jednak musiał przerwać edukację za sprawą wysokiego czesnego. Następnie uczęszczał do Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem w latach 1924–1927, gdzie uczył się ślusarstwa i ciesielstwa, a także był wolnym słuchaczem na Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie (1932–1934), zdobijając dyplom nauczyciela wychowania fizycznego oraz tytuł instruktora narciarstwa.

Oprócz sportów górskich, Bronisław pomagał utrzymać równowagę w swoim życiu, uprawiając lekkoatletykę oraz tenis stołowy. Pasjonował się motocyklami, kajakarstwem, a także grą na skrzypcach i akordeonie. Od wczesnych lat artystycznych szczególnie zajmował się malowaniem na papierze, rzeźbą w drewnie oraz pisaniem wierszy. Jego pierwsze artystyczne kroki postawił pod okiem pejzażysty Zefiryna Ćwiklińskiego. Od szesnastego roku życia malował na szkle, przeważnie wykorzystując kwiatowe motywy. W czasie swojej niewoli w Auschwitz-Birkenau niezwykle odwzorowywał tatrzańskie krajobrazy z pamięci.

Bronisław Czech był osobą niezwykle skromną, rzadko wspominającą o własnych osiągnięciach wspinaczkowych. Wyjątkowy wkład w upamiętnienie jego dokonań miała później praca Witolda Henryka Paryskiego, który na podstawie szkiców i notatek Czecha stworzył szczegółowe opisy dróg, które ten wytyczył.

Przebieg kariery sportowej

Lata 1925–1926

Jego pierwszy start na nartach miał miejsce 18 stycznia 1925 roku podczas zawodów na Lipkach, gdzie zmierzył się w biegu na 5 km, organizowanych przez sekcję narciarską zakopiańskiego Sokoła. Reprezentant Zakopanego zajął pierwsze miejsce w kategorii juniorów. W lutym zdobył tytuł mistrza Polski juniorów w skokach narciarskich, osiągając rezultaty 17 oraz 17,5 metra. Tydzień później podczas mistrzostwach Zakopanego uplasował się na dziesiątej pozycji.

Rok 1926 oznaczał przejście Czecha do kategorii seniorskiej. Przed tym krokiem zdołał wygrać dwa konkursy skoków na Krokwi. W grudniu zadebiutował w zawodach najwyższej grupy wiekowej, zdobywając po raz pierwszy tytuł zwycięzcy w tej kategorii.

Lata 1927–1930

W 1927 roku Czech wygrał trzy konkursy skoków w Zakopanem oraz dwa w Lwowie, zdobywając również trzecie i piąte miejsc w zawodach na Krokwi. Na mistrzostwach rodzinnego miasta uplasował się na szóstym miejscu, a także rozpoczął międzynarodowe starty, zdobywając tytuł mistrza Austrii w kombinacji norweskiej, pokonując dystans 12 kilometrów, zdobywając wynik 50 minut i 50 sekund w skokach osiągając z kolei odległość 33,5 metra. Podczas mistrzostw świata w Cortinie d’Ampezzo zajął piąte miejsce w kombinacji oraz dwunaste w biegu na 18 km, zdobywając równocześnie tytuły mistrza Polski w kombinacji oraz sztafecie 5 × 10 km, a także wygrywając mistrzostwo kraju w skokach III klasy.

W styczniu 1928 roku Czech wygrał ponownie wszystkie trzy konkursy skoków w Zakopanem oraz złoty medal w kombinacji norweskiej. Sprawując znaczącą rolę na igrzyskach w Sankt Moritz, zajął piąte miejsce w biegu kombinacyjnym i dwudzieste trzecie w konkursie skoków. Po raz kolejny zdobył złoty medal mistrzostw kraju w skokach narciarskich, odzyskując tytuł rekordzisty Wielkiej Krokwi, osiągając wynik 61 metrów.

Lata 1931–1935

11 stycznia 1931 roku Czech wygrał kolejny konkurs skoków w Zakopanem. Krótko później, w towarzystwie Stanisława Marusarza, uczestniczył w rywalizacji w włoskiej miejscowości Ponte di Legno, gdzie zajął drugie miejsce, również w rekordowym skoku. 14 lutego 1932 roku, będąc obecnym w Zakopanem, wywalczył złoty medal mistrzostw Polski w skokach. W tym samym czasie Czech zdobył złote medale w biegu i sztafecie. Również wielokrotnie triumfował w międzynarodowych zawodach w kraju oraz zagranicą.

Lata 1936–1939

W 1936 roku Czech stał się trenerem polskich narciarzy, przygotowując ich do igrzysk w Garmisch-Partenkirchen. W tym okresie zajął 23. miejsce w olimpijskim konkursie skoków. Sam zainaugurował współzawodnictwo w zjeździe na wydarzeniach międzynarodowych. Był również pierwszy w kraju w skokach, a następnie zajął siódme miejsce w sztafecie. Oprócz tego, wziął udział w zawodach FIS w Chamonix w 1937 roku, gdzie kończył z najlepszym wynikiem we wszystkich kategoriach. W 1939 roku odbyły się jego ostatnie występy na mistrzostwach świata FIS w Zakopanem.

Taternictwo i narciarstwo wysokogórskie

Bronisław Czech rozpoczął swoją przygodę z taternictwem w 1925 roku, namawiany przez Kazimierza Schielego. Rok 1927 był kluczowy, kiedy to wraz z Schielem i Mieczysławem Świerzem pokonał północną ścianę Koziego Wierchu. Był zapalonym taternikiem, a jego najbliżsi wspinacze to Jan Gnojek, Jerzy Ustupski oraz Józef Wójcik. To właśnie Czech przyczynił się do nowego trendu w taternictwie, który zaowocował atakowaniem najtrudniejszych dróg, a także uprawiał narciarstwo wysokogórskie, stając się prekursorem ski-extreme. Praktykował to we wszystkich niebezpiecznych zjazdach, do których niezbędna była umiejętność zjazdu terenowego.

Szybownictwo

Jednym z pasji Czecha było szybownictwo, które odkrył z inspiracji przyjaciela Kazimierza Schielego. Uczestniczył w kursie szybowcowym w Winnej Górze, zdobywając kategorie pilota szybowcowego. W latach 1936-1939 kontynuował swoją pasję, uzyskując znaczące osiągnięcia w lataniu szybowcami do wybuchu II wojny światowej.

Działalność podczas II wojny światowej i śmierć

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Czech zaangażował się w działalność konspiracyjną jako kurier. Niestety, 14 maja 1940 roku został aresztowany przez gestapo. Został wydany w pierwszym transporcie więźniów do obozu w Auschwitz, gdzie włączono go w ruch oporu. Odmówił propozycji nauczania niemieckich narciarzy. Tam, w obozie, Czech malował akwarele i rzeźbił w drewnie. Zmarł 5 czerwca 1944 roku, wkrótce po ciężkiej walce ze zdrowiem.

Z przykrością donoszę, że brat Pani, p. Bronisław Czech, nie żyje… Umarł nagle przy mnie na udar serca bez boleści.

Informację o jego śmierci przekazał rzeźbiarz Xawery Dunikowski. Miejsce jego pamięci znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (kwatera P-III-10).

Upamiętnienie

Od 1946 roku, co roku rozgrywany jest Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, który jest organizowany jako hołd dla dwojga narciarzy, którzy stracili życie w czasie drugiej wojny światowej. Pomysł ustanowienia tych zawodów został zaproponowany przez Ignacego Bujaka na posiedzeniu zarządu SN PTT Zakopane i spotkał się z szerokim poparciem społeczności. Przez pierwszych sześć lat memoriał miał miejsce w marcu, w Zakopanem, w formie czwórmeczu obejmującego skoki, biegi, slalom oraz bieg zjazdowy, co nawiązywało do wszechstronności narciarskiej patrona. W gronie pierwszych laureatów memoriału znaleźli się Anna Bujak, Stefan Dziedzic, Józef Daniel Krzeptowski oraz Jan Kula.

W 1952 roku zmieniono formułę memoriału, oddzielając dotychczasowy czwórbój na kombinację norweską (zawierającą biegi i skoki) oraz kombinację alpejską (zawierającą slalom i bieg zjazdowy). Następnie, w 1953 roku, memoriał po raz pierwszy odbył się z międzynarodową obsadą, przyciągając zawodników z Czechosłowacji, NRD oraz Węgier. Z biegiem lat, popularność tej imprezy rosła, przyciągając setki zawodników oraz tysiące kibiców. Wśród uczestników znaleźli się m.in. alpejczycy Martin Strolz i Egon Zimmermann, skoczek z NRD Henry Glaß, a także Fin Arto Tiainen, Josef Rieder, Walter Schuster i James Couttet. Memoriał stał się jedną z ważniejszych imprez narciarskich według kalendarza FIS.

Jednakże, kryzys gospodarczy pod koniec lat 70. oraz wprowadzenie stanu wojennego spowodowały, że memoriał stracił na znaczeniu. Choć nadal figurował w kalendarzu FIS, organizowano go na dużo mniejszą skalę. Próby przywrócenia mu dawnego blasku nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – w Zakopanem zdominowały zawody Pucharu Świata w skokach. Obecnie memoriał ogranicza się jedynie do organizacji konkursów w narciarstwie alpejskim.

Imię Bronisława Czecha nosi Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, a także zielony szlak turystyczny w Karkonoszach łączący Stara Polanę z Karpaczem. W przeszłości istniało również schronisko na Starej Polanie, które nosiło jego imię. Był patronem wielu szkół podstawowych, w tym Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie, SP nr 56 w Łodzi przy ul. Turoszowskiej, SP nr 15 w Jeleniej Górze przy ul. Kamiennogórskiej, a także wielu innych szkół w miastach takich jak Tarnów, Zakopane, czy Duszniki-Zdrój. Jego imieniem nazwano także ulice w Warszawie, Zakopanem, Łodzi (osiedle Stoki), a także w wielu innych miejscowościach, takich jak Kraków, Gdańsk, czy Mielec.

W SP nr 2 w Zakopanem organizowany jest Mały Memoriał im. Bronisława Czecha. W 1983 roku w jego rodzinnym domu w Zakopanem powstała Izba Pamięci, gromadząca pamiątki związane z jego osobą. Izba ta była oddziałem Muzeum Tatrzańskiego, a jej działalność zakończono w latach 90. Bronisław Czech jest także patronem 300 Krakowskiej Drużyny Harcerzy „Zawrat”. W 1957 roku nasza księgarnia wydała zbiór opowiadań dla młodzieży autorstwa Wojciecha Jarzębowskiego zatytułowany Opowiadania o Bronku Czechu. Natomiast 6 września 1985 roku w Stoczni Szczecińskiej wodowany był statek m/s „Bronisław Czech”. W 1996 roku dr hab. Halina Zdebska opublikowała książkę Bohater sportowy. Studium indywidualnego przypadku Bronisława Czecha (1908–1944), będącą jego pracą doktorską pod opieką prof. Józefa Lipca.

W 1967 roku Rada Państwa pośmiertnie odznaczyła Czecha Krzyżem Walecznych, a w 1987 roku nadano mu Krzyż Oświęcimski. 25 lipca 2008 roku zakopiańska Średnia Krokiew została nazwana jego imieniem, z okazji czego odsłonięto również pamiątkową tablicę oraz zorganizowano Mały Memoriał. W zawodach na igelicie brało udział około 50 młodych skoczków z Polski, Słowacji, Kazachstanu, Ukrainy i Rosji. W kategorii juniorów A zwyciężył Dawid Kubacki, a w juniorach B triumfował Andrzej Zapotoczny.

28 września 2013 roku pośmiertnie otrzymał tytuł Członka Honorowego PZN. W 2016 roku w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie odsłonięto gwiazdę poświęconą Bronisławowi Czechu. 21 września 2019 roku, w trakcie gali z okazji 100-lecia PZN, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej oraz osiągnięcia sportowe, Bronisław Czech został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W 2020 roku w ofercie wydawnictwa Marginesy ukazała się książka Dariusza Jaronia pt. Skoczkowie. Przerwany lot, która przedstawia losy Bronisława Czecha i innych skoczków.

Osiągnięcia

Narciarstwo

Igrzyska olimpijskie

1928 Sankt Moritz10. w kombinacji norweskiej, 37. w skokach
1932 Lake Placid18. w biegu na 18 km, 7. w kombinacji norweskiej, 12. w skokach
1936 Garmisch-Partenkirchen20. w kombinacji alpejskiej, 7. w sztafecie 4×10 km, 33. w biegu na 18 km, 16. w kombinacji norweskiej, 33. w skokach
Starty B. Czecha w kombinacji na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo
MiejsceDzieńRokMiejscowośćDyscyplina/konkurencjaWynikStrataZwycięzca
10.18 lutego1928Sankt Moritzkombinacja norweska
skoki
+ bieg na 18 km
12,645 pkt.5,188 pkt.Johan Grøttumsbråten
7.11 lutego1932Lake Placidkombinacja norweska
skoki
+ bieg na 18 km
392,0 pkt.54,0 pkt.Johan Grøttumsbråten
16.10 lutego1936Garmisch-Partenkirchenkombinacja norweska
skoki
+ bieg na 18 km
375,0 pkt.55,3 pkt.Oddbjørn Hagen
Starty B. Czecha w skokach na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo
Lp.DataRokMiastoSkoczniaSkok 1Skok 2OcenaStrataZwycięzca
3718 lutego1928Sankt MoritzOlimpijska56,5 m62,5 m6,333 pkt12,875 pktAlf Andersen
1212 lutego1932Lake PlacidMacKenzie Intervale56,0 m60,0 m200,7 pkt27,4 pktBirger Ruud
3316 lutego1936Garmisch-PartenkirchenWielka Olimpijska62,5 m63,5 m193,0 pkt39,0 pktBirger Ruud
Starty B. Czecha w biegach na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo
MiejsceDzieńRokMiejscowośćDyscyplinaCzasStrataZwycięzca
1810 lutego1932Lake Placidbieg na 18 km1:36:37,013:30,0Sven Utterström
710 lutego1936Garmisch-Partenkirchensztafeta 4 × 10 km2:58:50,016,27Finlandia
3312 lutego1936Garmisch-Partenkirchenbieg na 18 km1:25:55,011:17,0Erik August Larsson
Starty B. Czecha w kombinacji alpejskiej na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo
Lp.DataRokMiejscowośćDyscyplina/konkurencjaWynikStrataZwycięzca
209 lutego1936Garmisch-Partenkirchenkombinacja alpejska79,41 pkt19,84 pktFranz Pfnür

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym

1927 Cortina d’Ampezzo5. w kombinacji, 28. w skokach, 12. w biegu na 18 km
1929 Zakopane4. w kombinacji, 10. w skokach
1930 Oslo28. w kombinacji, 34. w skokach, 63. w biegu na 17 km, 53. w biegu na 50 km
1933 Innsbruck15. w kombinacji, 27. w skokach, 31. w biegu na 18 km, 7. w sztafecie
1934 Sollefteå13. w kombinacji, 37. w skokach, 70. w biegu na 18 km, 5. w sztafecie
1935 Wysokie Tatry9. w kombinacji, 11. w skokach, 70. w biegu na 18 km, 7. w sztafecie
1937 Chamonix7. w kombinacji, 27. w skokach, 35. w biegu na 18 km
Mistrzostwa świata w skokach – szczegółowo
Lp.DataRokMiastoObiektPunkt KSkok 1Skok 2OcenaStrataZwycięzca
28.2 lutego1927Cortina d’AmpezzoItaliaK-5033,5 m39,0 m12,062 pkt6,138 pktTore Edman
10.10 lutego1929ZakopaneWielka KrokiewK-5550,0 m53,5 m208,7 pkt18,5 pktSigmund Ruud
34.28 lutego1930OsloHolmenkollenK-5044,5 m44,0 m208,4 pkt16,0 pktGunnar Andersen
27.12 lutego1933InnsbruckBergiselK-7050,0 m55,0 m178,7 pkt45,3 pktMarcel Reymond
37.25 lutego1934SollefteåHalstabergetK-6039,5 m49,0 m194,2 pkt34,3 pktKristian Johansson
11.13 lutego1935Wysokie TatryJarolimakK-5551,0 m55,5 m213,4 pkt18,3 pktBirger Ruud
27.12 lutego1937ChamonixLe MontK-6051,5 m50,0 m186,4 pkt47,4 pktBirger Ruud

Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim

Innsbruck 193613. w zjeździe, 16. w slalomie, 15. w kombinacji alpejskiej
Chamonix 193720. w zjeździe, 22. w slalomie, 18. w kombinacji alpejskiej
Engelberg 193820. w zjeździe, 16. w slalomie, 18. w kombinacji alpejskiej
Zakopane 193920. w zjeździe, 17. w slalomie

Sukcesy krajowe

  • mistrz Polski juniorów w skokach narciarskich: 1925,
  • mistrz Polski w biegu na 18 km: 1929, 1933,
  • mistrz Polski w skokach narciarskich: 1928, 1929, 1931, 1934,
  • wicemistrz Polski w skokach narciarskich: 1936, 1937,
  • mistrz Polski w kombinacji norweskiej: 1927, 1928, 1929, 1934, 1937,
  • mistrz Polski w zjeździe: 1929, 1937,
  • mistrz Polski w slalomie: 1936, 1937,
  • mistrz Polski w kombinacji alpejskiej: 1936, 1937,
  • mistrz Polski w sztafecie 5×10 km: 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933,
  • mistrz Zakopanego: 1928,
  • mistrz Krynicy: 1928,
  • mistrz Śląska: 1929.
Mistrzostwa Polski w skokach – szczegółowo
MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
1.18 marca1928ZakopaneWielka KrokiewK-5558,0 m61,0 m18,594 pkt
1.10 lutego1929ZakopaneWielka KrokiewK-5550,0 m53,5 m208,7 pkt
14.16 lutego1930ZakopaneWielka KrokiewK-5559,0 m? m? pkt? pktFranciszek Cukier
1.22 lutego1931WisłaŁabajówK-?44,0 m43,0 m218,5 pkt
1.11 lutego1934ZakopaneWielka KrokiewK-5562,0 m66,0 m208,4 pkt
2.8 marca1936ZakopaneHala KondratowaK-5545,5 m49,0 m203,3 pkt21,7 pktStanisław Marusarz
2.31 stycznia1937WisłaŁabajówK-?47,0 m46,0 m214,6 pkt15,8 pktStanisław Marusarz

Inne

  • mistrz Austrii w kombinacji norweskiej: 1927,
  • mistrz Czechosłowacji w biegu na 18 km oraz w kombinacji klasycznej: 1934.

Taternictwo

  • wejście północną ścianą na Kozi Wierch (1927, z Kazimierzem Schielem i Mieczysławem Świerzem),
  • przejścia południową ścianą Zamarłej Turni (wielokrotnie od 1928),
  • przejście północnym żlebem na Kozią Przełęcz Wyżnią,
  • przejście zachodnią ścianą Kościelca,
  • przejście północnym filarem Koziego Wierchu,
  • pierwsze wejście południową ścianą Niebieskiej Turni (21 maja 1929, z Lidą Skotnicówną),
  • pierwsze wejście zachodnią ścianą Żabiego Mnicha (11 lipca 1929, z Jerzym Ustupskim),
  • pierwsze wejście górną częścią wschodniej ściany Kościelca (17 lipca 1929, z Lidą Skotnicówną i Ustupskim),
  • pierwsze wejście północną ścianą Żabiego Konia (16 czerwca 1929, ze Stanisławskim i Lidą Skotnicówną),
  • pierwsze zimowe wejście północną ścianą Kozich Czub (26 kwietnia 1931, z Janem Gnojkiem),
  • pierwsze przejście południowo-zachodnią ścianą Kozich Czub (9 czerwca 1929, z Lidą Skotnicówną i czterema towarzyszami),
  • pierwsze przejścia żlebami południowo-zachodniej ściany Koziego Wierchu (27 i 29 września 1929, z różnymi partnerami),
  • trzecie wejście zachodnią ścianą Łomnicy w rekordowym czasie 4 godzin (lato 1931, z Gnojkiem),
  • próba pierwszego przejścia grani głównej Tatr Wysokich od Liliowego, zakończona z powodu załamania pogody na Polskim Grzebieniu (lato 1931, z Gnojkiem, Zofią Stopkówną i Józefem Krzeptowskim).

Przypisy

  1. BartłomiejB. Kuraś BartłomiejB., PawełP. Smoleński PawełP., Krzyżyk niespodziany: czas Goralenvolk, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2017, s. 35, ISBN 978-83-8049-458-9 [dostęp 10.02.2024 r.]
  2. Adrian Dworakowski: Marusarz, Fijas, Małysz – polscy rekordziści świata w długości skoku. skijumping.pl. [dostęp 17.12.2020 r.]
  3. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Czecha i Heleny Marusarzównyw Dusznikach Zdroju. mzs.duszniki.pl. [dostęp 17.12.2020 r.]
  4. Książka „Skoczkowie. Przerwany lot”. O wybitnych polskich narciarzach sprzed wojny. polskieradio24.pl. [dostęp 27.06.2020 r.]
  5. Czech Bronisław, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 29.02.2020 r.]
  6. Bronisław Czech w bazie filmpolski.pl
  7. WojciechW. Jarzębowski WojciechW., Opowiadania o Bronku Czechu, Warszawa: Nasza Księgarnia, 1957.
  8. Nadano tytuły Członka Honorowego PZN. PZN.pl. [dostęp 15.10.2013 r.]
  9. Bohater sportowy. Studium indywidualnego przypadku Bronisława Czecha (1908-1944) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 07.03.2015 r.]
  10. BRONISŁAW CZECH. alejagwiazdsportu.pl, 04.07.2016 r.
  11. Uroczyste wręczenie odznaczeń na gali 100-lecia PZN. skijumping.pl, 23.09.2019 r.
  12. Władysław Mietelski. Historia Wisły. [dostęp 23.07.2014 r.]
  13. PZN.pl: Memoriał B. Czecha i H. Marusarzówny zdominowali Czesi. [dostęp 05.04.2012 r.]
  14. Dolny-slask.org.pl: Schronisko Bronka Czecha (dawne). [dostęp 13.08.2014 r.]
  15. Józef Nyka: Janina Czech-Kapłanowa. Głos Seniora, 03/2005. [dostęp 04.05.2012 r.]
  16. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, s. 188–190.
  17. FIS-ski.com: FIS World Ski Championships medals. [dostęp 10.08.2011 r.]
  18. Małgorzata Matuszewska, Paweł Garbacz: PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ BRONISŁAW CZECH. [dostęp 24.02.2017 r.]
  19. Rekordy i statystyki: Loty narciarskie. skokinarciarskie.pl. [dostęp 14.04.2012 r.]
  20. Hermann Hansen, Knut Sveen: VM på ski '97. Alt om ski-VM 1925-1997. Adresseavisens Forlag, Trondheim 1996.
  21. Andrzej Więcek: Mistrzostwa Polski w Narciarstwie klasycznym i alpejskim 1920-2013. Zamość: 2014, s. 21.
  22. Skijumping.pl: Średnia Krokiew im. Bronisława Czecha. [dostęp 11.08.2011 r.]

Oceń: Bronisław Czech

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:8