Adam Bachleda-Curuś, urodzony 15 listopada 1958 roku w malowniczym Zakopanem, to postać, która wyróżnia się na polskiej scenie samorządowej oraz biznesowej. Jako przedsiębiorca odniósł wiele sukcesów, a jego wpływ na lokalną społeczność jest nie do przecenienia.
W latach 1995–2001 pełnił funkcję burmistrza Zakopanego, gdzie podejmował istotne decyzje mające na celu rozwój miasta i poprawę jakości życia jego mieszkańców. Jego kadencja była czasem dynamicznych zmian i wielu inicjatyw, które na trwałe wpisały się w historię Zakopanego.
Życiorys
Adam Bachleda-Curuś to postać, która swoją edukację rozpoczęła w 1977 roku, kończąc Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem. Po ukończeniu szkoły średniej kontynuował naukę, wstępując na studia do Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, gdzie zdobył kwalifikacje w zakresie ogrodnictwa. Po edukacji zajął się działalnością gospodarczą.
W latach 70. zaczynał jak producent okularów, lecz z czasem jego działalność skupiła się głównie na branży nieruchomości. W 2007 roku, wspólnie z synami, założył spółkę prawa handlowego o nazwie Bachleda Grupa Inwestycyjna, w której objął funkcję przewodniczącego rady dyrektorów.
Bachleda-Curuś zaangażował się także w życie lokalne. W 1990 roku został wybrany na radnego Zakopanego, a kolejne wybory przyniosły mu mandaty w 1994 i 1998 roku. W roku 1993 pełnił funkcję generalnego dyrektora Zimowej Uniwersjady. Dodatkowo, w latach 1995 i 1998, powołano go na stanowisko burmistrza Zakopanego, które zajmował do 2001 roku. Działał aktywnie na rzecz organizacji zimowych igrzysk olimpijskich, które miały się odbyć w 2006 roku w Zakopanem. W omawianym okresie współpracował z Akcją Wyborczą Solidarność.
6 czerwca 1997 roku wziął udział w pielgrzymce Jana Pawła II do Zakopanego, a podczas mszy odprawianej pod Wielką Krokwią miał zaszczyt złożyć hołd papieżowi, co zostało określone mianem hołdu górali polskich.
W połowie lat 90. oraz ponownie od 2004 roku znalazł się na liście najbogatszych Polaków, sporządzanej przez tygodnik „Wprost”. W życiu prywatnym jest żonaty z Iwoną Dorotą Bachleda-Curuś, a wraz z żoną wychowuje czterech synów: Adama, Andrzeja, Alberta i Antoniego. Adam Bachleda-Curuś jest także stryjem znanej aktorki Alicji Bachledy-Curuś. Zasłużył na uznanie, zostając odznaczonym Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego.
Przypisy
- Dorota Gut: Góralski hołd i msza pod Wielką Krokwią. Jan Paweł II w Zakopanem – czerwiec 1997. wyborcza.pl, 06.06.2017 r. [dostęp 22.01.2019 r.]
- Adam Bachleda-Curuś z synami. wprost.pl. [dostęp 21.01.2019 r.]
- Adam Bachleda Curuś i synowie czyli w rodzinie tkwi góralska siła!. gazetakrakowska.pl, 26.12.2010 r. [dostęp 21.01.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jan Walewski (1892–1969) | Jagna Marczułajtis-Walczak | Janusz Majcher | Andrzej Gut-Mostowy | Piotr Bąk (samorządowiec) | Tadeusz Kunc | Tadeusz Gąsienica-Łuszczek | Maria Echaust-Twarowska | Wojciech Roj (młodszy) | Irena Gabor-Jatczak | Edward Bernard Raczyński | Franciszek Bachleda-Księdzularz | Andrzej Gąsienica-MakowskiOceń: Adam Bachleda-Curuś (samorządowiec)