Anna Waga-Popieluch, znana z domu Bujak, była wybitną postacią w polskim sporcie narciarskim. Urodziła się 29 kwietnia 1927 roku w malowniczym Zakopanem, miejscu znanym z pięknych górskich krajobrazów oraz tradycji narciarskiej.
Przez całe życie związana z tym regionem, zmarła 3 lutego 2008 roku również w Zakopanem. Anna, oprócz swoich osiągnięć sportowych, była także utalentowanym inżynierem architektem, z wykształceniem, które z pewnością wzbogacało jej życie oraz karierę.
Życiorys
Anna Bujak była niezwykłą osobą, będąc córką Franciszka Bujaka, utalentowanego narciarza znanego z samodzielnego wytwarzania sprzętu do uprawiania narciarstwa. Razem z siostrą Ewą aktywnie uczestniczyła w działalności zakopiańskiego klubu SN PTT. W 1945 roku miała zaszczyt brać udział w pierwszych po wojnie zawodach narciarskich, które odbyły się w malowniczym Suchym Żlebie na Kalatówkach.
W marcu 1946 roku Anna zdobyła pierwsze miejsce w I Memoriale Bronisława Czecha oraz Heleny Marusarzówny w kategorii biegu zjazdowego dla pań. Jej pasja sportowa wiązała się z działalnością w trzech renomowanych klubach narciarskich: „SN PTT 1907 Zakopane”, AZS Zakopane oraz „Wisła-Gwardia Zakopane”. Wielokrotnie była triumfatorką Mistrzostw Polski w narciarstwie:
- zjazd – 1946, 1948, 1950, 1953,
- kombinacja alpejska – 1948,
- slalom gigant – 1953,
- slalom – 1954.
Jej kariera sportowa trwała dwanaście lat, od 1945 do 1957 roku. Po raz ostatni bierze udział w Mistrzostwach Polski w marcu 1959 roku, które odbyły się w Skrzycznem, gdzie zdobyła trzecie miejsce w biegu zjazdowym.
Równocześnie z osiągnięciami w sporcie, Anna kontynuowała naukę; ukończyła studia na Wydziale Architektury na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Po zakończeniu kariery związanej z narciarstwem, aktywnie rozpoczęła pracę zawodową, wykorzystując swoje zdobytą wiedzę oraz kwalifikacje.
Po śmierci Anna Bujak znalazła spoczynek na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (kw. M1-B-13), gdzie pozostawiła po sobie niezatarte wspomnienia i osiągnięcia, które inspirują kolejne pokolenia.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Henryk Górecki (automatyk) | Kazimierz Sokalski | Włodzimierz Hellmann (profesor) | Tadeusz Brzoza | Andrzej Smolarski | Stanisław Karpiel (architekt) | Andrzej CzarniakOceń: Anna Bujak