Roman Gąsienica-Sieczka


Roman Gąsienica-Sieczka to postać znana w polskim sporcie, urodził się 30 kwietnia 1934 roku w pięknym Zakopanem, gdzie również zmarł 26 sierpnia 2006 roku. Był to wielki skoczek narciarski, który odnosił liczne sukcesy na krajowej i międzynarodowej arenie.

Jako olimpijczyk, Gąsienica-Sieczka reprezentował Polskę w skokach narciarskich i zdobył tytuł wicemistrza Polski. Jego osiągnięcia sportowe na długo zapisały się w historii tej dyscypliny w naszym kraju.

Warto również wspomnieć, że był byłym rekordzistąWielkiej Krokwi, co jeszcze bardziej podkreśla jego zasługi w świecie sportu. Poza skokami narciarskimi, Gąsienica-Sieczka był także utalentowanym skrzypkiem, co dodawało głębi jego osobowości.

Kariera zawodnicza

Jako mały chłopiec, Roman Gąsienica-Sieczka wraz z rówieśnikami spędzał czas, oddając skoki na prowizorycznej skoczni zbudowanej ze śniegu. Po zakończeniu II wojny światowej, zainaugurował swoją karierę sportową, przystępując do klubu Sokół Zakopane. Jednakże, w krótkim czasie przeniósł się do Harcerskiego Klubu Narciarskiego Zakopane, gdzie jego talenty szybko zaczęły się ujawniać.

W 1948 roku, młodzież zakopiańska zorganizowała turniej narciarski. W pierwszym dniu zawodów odbył się slalom gigant, w którym Gąsienica-Sieczka odnotował zwycięstwo. Kolejnym wydarzeniem był konkurs skoków narciarskich na amatorskiej skoczni „Trupiarze”, m.in. zeskok tej skoczni przebiegał nad drogą. Gąsienica-Sieczka ukończył trening na drugiej pozycji, a w samym konkursie również zajął drugie miejsce spośród czterech rywalizujących zawodników.

W 1949 roku, przeszedł do klubu AZS Zakopane, gdzie odniósł sukces, zdobywając pierwszą lokatę w otwartym konkursie skoków na Małej Krokwi, osiągnąwszy wyniki 45 m oraz 44 m. Co więcej, czterokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski juniorów w skokach narciarskich, co tylko podkreślało jego rosnącą renomę w tym sporcie.

Niestety, w 1952 roku, doświadczył poważnego upadku na skoczni, który skutkował kontuzją łąkotki, co wyłączyło go z uprawiania skoków na długi okres dwóch lat. W sezonie 1956/1957 reprezentował WKS Zakopane, gdzie w 1956 roku zajął drugie miejsce w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich, a w kolejnym roku zdobył brązowy medal. Ten sam rok przyniósł mu triumf we włoskich zawodach w Gallio oraz 9. miejsce w próbie przedolimpijskiej.

2 kwietnia 1956 roku, Gąsienica-Sieczka odniósł spektakularne zwycięstwo w wielkanocnym konkursie skoków na Wielkiej Krokwi, skacząc na 78 oraz 84,5 m. Warto również wspomnieć o nowym nieoficjalnym rekordzie tej skoczni, gdzie pokonał odległość 93,5 metra, co z pewnością stanowiło ogromne osiągnięcie w jego karierze.

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1956 w Cortina d’Ampezzo, Gąsienica-Sieczka zajął 25. miejsce na 51 startujących, uzyskując wyniki skoków wynoszące 101,5 m i 88 m. W 1957 roku brał udział w zawodach FIS w takich miejscach jak St. Moritz, Lahti, Arosa i Winterthur, gdzie uplasował się na trzecim miejscu w Pucharze Marszałka Montgomerego oraz na szóstym w Turnieju Szwajcarskim.

W dniu 24 października 1957 roku, na skoczni w Harrachovie, uległ tragicznemu wypadkowi na rozbiegu. Po upadku, zawisł na drucie, co spowodowało rozerwanie jego nogi. Po hospitalizacji, gdzie wystąpiły poważne komplikacje w postaci krwotoków, został przetransportowany do kraju. Tam niestety doszło do martwicy, co skutkowało amputacją jego stopy. Po półtora roku rehabilitacji, Roman Gąsienica-Sieczka opuścił klinikę, a następnie zajął się stolarką.

Na koniec, warto zaznaczyć, iż spoczął na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem, gdzie jego osiągnięcia na zawsze będą pamiętane przez miłośników tego sportu.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

PozycjaDataRokMiastoObiektKategoriaSkok 1Skok 2Łączna notaRóżnicaZwycięzca
25.5 lutego1956Cortina d’AmpezzoItalia K90Normalna skocznia indywidualnie101,5 m88,0 m189,5 pkt37,5 pktAntti Hyvärinen

Turniej Czterech Skoczni

4. Turniej Czterech Skoczni
LPLPNumerLPKlasa
23?

Sukcesy krajowe

W 1956 roku Roman Gąsienica-Sieczka zdobył tytuł wicemistrza Polski w skokach, co stanowiło jedno z jego kluczowych osiągnięć w krajowym sporcie. Dodatkowo, w 1957 roku zdołał zdobyć brązowy medal Mistrzostw Polski w skokach, a także uzyskał tytuł czterokrotnego mistrza Polski juniorów, co podkreśla jego talent i determinację w tej dyscyplinie.

Życie prywatne

Roman Gąsienica-Sieczka był osobą o niezwykle bogatym życiu osobistym. Był synemStanisława Gąsienicy-Sieczki, mężem Heleny oraz ojcem Bartłomieja, który również odniósł sukcesy jako skoczek. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego w Zakopanem, zdobył zawód konserwatora maszyn, co ukazuje jego techniczne zacięcie.

Jednak oprócz techniki, Roman był pasjonatem muzyki. Jako skrzypek w znaczący sposób przyczynił się do lokalnej kultury muzycznej, a także pracował jako instruktor w zespole przy Szkole Podstawowej w Kościelisku. Jego talent i zaangażowanie w muzykę zaowocowały powstaniem własnej grupy muzycznej, Polaniorze.

Roman był aktywnym członkiem lokalnych społeczności. Uczestniczył w zebraniach Związku Podhalan, co pokazuje jego chęć do wspierania kultury i tradycji regionu. Dodatkowo, swoją wiedzę w grze na skrzypcach przekazał wokaliście zespołu Zakopower, Sebastianowi Karpielowi-Bułece, co podkreśla jego rolę w rozwijaniu talentów muzycznych wśród młodego pokolenia.

Przypisy

  1. Innsbruck AUT 1956.01.06 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 07.01.2017 r.]
  2. Roman Gąsienica-Sieczka Biography and Olympic Results. Sports-Reference.com. [dostęp 13.01.2012 r.].
  3. Wyniki Mistrzostw Polski – 1920–2002. Skijumping.pl. [dostęp 14.01.2012 r.]
  4. Wojciech Szatkowski: Odszedł Roman Gąsienica-Sieczka. Skijumping.pl, 01.09.2006 r. [dostęp 13.01.2012 r.]
  5. Wojciech Szatkowski: Trzy pokolenia skoczków narciarskich z rodziny Gąsieniców-Sieczków. Z-ne.pl. [dostęp 13.01.2012 r.]
  6. Monika Kotowska: Sebastian Karpiel-Bułecka „Bez miłości życie nie ma sensu”. Polki.pl. [dostęp 13.01.2012 r.]

Oceń: Roman Gąsienica-Sieczka

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:25