Lida Skotnicówna


Lida Skotnicówna, która przyszła na świat 23 września 1913 roku w malowniczym Zakopanem, była niezwykle utalentowaną polską taterniczką. Jej życie, chociaż krótkie, bo zakończyło się tragicznie 6 października 1929 roku w Tatrach, pozostawiło trwały ślad w historii polskiej wspinaczki.

Warto zaznaczyć, że jej pasja do gór i wspinaczki zdobyła uznanie wielu miłośników Tatr, a jej osiągnięcia w tej dziedzinie pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Życiorys

Lida Skotnicówna była utalentowaną wspinaczką i córką czeskiej pisarki z Zaolzia, Marii Skotnicowej. W znacznym stopniu jej wspinaczkowe osiągnięcia były związane z towarzystwem Wiesława Stanisławskiego oraz Bronisława Czecha.

Jej imponujący dorobek wspinaczkowy rozpoczął się w 1926 roku, kiedy to wykonała kilka znaczących przejść, w tym pierwsze pokonanie północnej ściany Żabiego Konia. Rok 1929 okazał się dla niej szczególnie obfity w sukcesy, gdyż zrealizowała wtedy m.in.:

  • pierwsze przejście południowej ściany Niebieskiej Turni,
  • pierwsze przejście wschodniej ściany Kościelca,
  • pierwsze przejście zachodniej ściany Małej Śnieżnej Turni,
  • pierwsze wejście południowo-zachodnią ścianą Kozich Czub.

Regularnie wspinała się z siostrą Marzeną. Niestety, tragiczny wypadek wydarzył się, gdy obie zginęły podczas prób przejścia południowej ściany Zamarłej Turni.

Odnajdujemy ich ostatni spoczynek w Zakopanem, na nowym cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej (kwatera M4-1-1), gdzie spoczywają razem, co mówi wiele o ich niezwykłej więzi.

Przypisy

  1. GROBONET – wyszukiwarka osób pochowanych – Cmentarze Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem [online], zakopane-parafia.grobonet.com [dostęp 27.03.2022 r.]
  2. Krystyna Heska-Kwaśniewicz: „Miłość jak przepaść”: Julian Przyboś i góry. Kraków: Śląsk, 1998 r., s. 5.

Oceń: Lida Skotnicówna

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:24