Adam Rapacki (kompozytor)


Adam Rapacki, urodzony 13 lipca 1896 roku w malowniczym Zakopanem, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki.

Był niezwykle utalentowanym dyrygentem, a także śpiewakiem i kompozytorem, którego dorobek artystyczny nadal inspiruje wielu współczesnych twórców.

Jego życie zakończyło się tragicznie 16 marca 1935 roku w Otwocku, jednak jego muzyczne osiągnięcia wciąż żyją w pamięci miłośników sztuki.

Życiorys

Adam Rapacki ukończył Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, gdzie był uczniem Władysława Żeleńskiego. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w latach 1914–1915, kiedy to pełnił rolę dyrygenta w zespole teatralnym prowadzonym przez Dantego Baranowskiego w Zakopanem. W okresie od 1916 do 1919 roku był dyrygentem w Teatrze Ludowym w Krakowie, gdzie dodatkowo wykonywał partie tenorowe w operetkach. Następnie, w latach 1919–1920, kierował orkiestrą w warszawskich teatrach Czarny Kot oraz Sfinks, które mieściły się przy ul. Marszałkowskiej.

W trakcie swojej kariery artystycznej, Rapacki współpracował z zespołem Józefa Winiaszkiewicza oraz pracował w warszawskim Teatrze Nowości. Uczestniczył również w działalności teatrzyków rewii, takich jak Mignon, Karuzela oraz Qui Pro Quo. W 1930 roku występował wspólnie z rodzeństwem: Haliną Rapacką oraz Wacławem Rapackim w Teatrze Morskie Oko. Trzy lata później objął funkcję dyrygenta w tym samym teatrze.

Rapacki prowadził koncerty i występy dyrygenckie w wielu miastach Polski, w tym w Bydgoszczy, Lublinie oraz Łodzi. W swojej twórczości stworzył szereg piosenek teatralnych i kabaretowych, a także skomponował muzykę do filmu „10% dla mnie” oraz melodie do produkcji „100 metrów miłości”.

Pochodzenie Adama Rapackiego miało silne związki z teatrem, był bowiem wnukiem Wincentego Rapackiego (starszego), synem Wincentego Rapackiego (młodszego) oraz Heleny Zimajer. Jego życie rodzinne również miało swój artystyczny wymiar, jako że był bratem Haliny Rapackiej i Wacława Rapackiego. 20 maja 1919 roku poślubił śpiewaczkę Leonardę Kosiarską, która równie mocno zaangażowana była w sztukę teatralną.

Przypisy

  1. a b c Adam Rapacki, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 19.12.2019 r.]
  2. Dudek M., Kompozytorzy Lublina i Lubelszczyzny 1918-2010, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2010 r., s. 221.

Oceń: Adam Rapacki (kompozytor)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:10