Hanka Wójciak


Hanka Wójciak, właściwie Anna Wójciak, to znana postać na polskiej scenie muzycznej, urodzona 7 kwietnia 1987 roku w Zakopanem.

Jest nie tylko utalentowaną wokalistką, ale również kompozytorką i autorką tekstów, co czyni ją wszechstronną artystką.

W 2010 roku zdobyła pierwszą nagrodę podczas 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki, co potwierdza jej wyjątkowe umiejętności muzyczne oraz oryginalność twórczości.

Życiorys

W młodzieńczych latach artystka rozwijała swoje umiejętności, występując z zespołami „Giewont” oraz „Akord”, działającymi w Zakopanem. Po zdobyciu edukacji w zakresie muzyki, była uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, gdzie kształciła się w dziedzinie klasycznego śpiewu. Uzyskała również licencjat z pedagogiki społeczno-opiekuńczej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki, Hanka Wójciak zadebiutowała z własnymi kompozycjami, takimi jak „Modlitwa” oraz „My, Artyści!”. W roku 2008, razem z Antonim Krupą, członkiem Jazz Band Ball Orchestra, przygotowała program, który łączył elementy bluesa i jazzu. Ten projekt spotkał się z uznaniem, a w koncertach wzięli udział znakomici artyści, tacy jak Marek Michalak, Jacek Królik oraz Jarek Śmietana.

W czerwcu 2009 roku, z zaproszenia Jarosława Śmietany, artystka nagrała wokale, które znalazły się na jego albumie „Psychedelic – Music Of Jimi Hendrix”. Współpraca z Kubą Ostaszewskim zaowocowała nagraniami wykorzystanymi w spektaklu „Romeo i Julia” wystawionym w Teatrze STU. Jej utwór „Janicku mój”, który jest góralskim erotykiem nawiązującym do skali orientalnej, przez znaczną część czasu dominował na Alternatywnej Liście Przebojów Radia Kraków.

W 2008 roku miała również swoje osiągnięcia w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”, gdzie zdobyła drugą nagrodę w II etapie oraz trzecie miejsce w finale, który odbył się w Warszawie. Jej aranżacja utworu „Byle nie o miłości”, skomponowana przez Adama Sławińskiego, została umieszczona na płycie „Pamiętajmy o Osieckiej”, zawierającej najlepsze wykonania laureatów z lat 2002-2008.

W trakcie 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2010 roku, Hanka po raz kolejny zaprezentowała swoje autorskie utwory: „Modlitwa” oraz „My, Artyści!”. Po tym zwycięstwie założyła zespół Kapela Hanki Wójciak, który otrzymał statuetkę Srebrnego Serca (II nagroda) w Konkursie Twórców i Wykonawców Piosenkarnia, organizowanym podczas Festiwalu Twórczości Korowód w Krakowie w 2011 roku.

Artystka angażowała się również w działalność teatralną. Jako aktorka amator zagrała rolę Panny Młodej w słuchowisku „Wesele”, korzystając z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Słuchowisko to zostało wyreżyserowane przez Andrzeja Seweryna, a jego premiera miała miejsce w Radio Kraków w lutym 2012 roku. W tej produkcji wystąpiły także znane osobistości, takie jak Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela oraz Anna Polony.

W tym samym roku wcieliła się w rolę śpiewającej Babiej Góry w przedstawieniu „Nieudany Krewniak” (scenariusz i reżyseria: Maja Kubacka), które miało swoją premierę w Teatrze „Groteska” w czerwcu 2012 roku. Współpraca z Tadeuszem Kulasem zaowocowała nagraniami wokalnymi do spektaklu „Karamazow”, który reżyserował Jacek Orłowski, a którego premiera miała miejsce w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w 2013 roku.

Hanka Wójciak była również związana z działalnościami takimi jak Opiekunka osoby niepełnosprawnej w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Krakowie w latach 2010–2012. Sukcesywnie spełniała rolę animatorki muzycznej w Pracowni Arete w Krakowie (od 2010 roku). Obecnie związana jest z Radiem Kraków jako dziennikarka w redakcji muzycznej, gdzie prowadzi autorską audycję pt. „Wieczór panieński”, dedykowaną polskiej piosence (od 2012 roku). Ma także współpracę z kwartalnikiem kulturalnym Liry–Dram, wspierając redakcję muzyczną (od 2012 roku).

Dyskografia

29 czerwca 2014 roku, dzięki Radia Kraków, swoją premierę miała debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak pt. „Znachorka”. Album ten składa się z 14 autorskich kompozycji, które łączą w sobie różnorodne brzmienia.

W muzyce zespołu słychać wpływy zarówno muzyki orientalnej, jak i celtyckiej, a także polskie motywy ludowe. Kompozycje posiadają porwane rytmy oraz wokalne improwizacje w unikalnym rejestrze, co czyni je wyjątkowymi. Muzyka Kapeli to połączenie prostoty z powtarzalnością motywów i improwizacją, co skutkuje niezwykle żywą, taneczną atmosferą.

W tekstach Hanki Wójciak możemy odnaleźć opisy współczesnego życia, jednak są one przesiąknięte archaizmami i wyrazami z góralskiej gwary, co dodaje utworom baśniowego i ludowego charakteru.

Płytę z entuzjazmem rekomendowali:

  • Muniek Staszczyk – okrzyknął ją poważną i dramatyczną propozycją w zakresie tekstu i muzyki, która w szczery sposób czerpie z góralszczyzny, prezentując alternatywny styl w zestawieniu z tatrzańskim folklorem, określanym jako cepelia w sosie tatro-polo. Opisał ją jako „materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji, pozostawiający łzy i ciarki na plecach”.
  • Piotr Metz – zwrócił uwagę na to, że Hanka na zdjęciu powyżej z albumu „lekko się uśmiecha, ale kryje w sobie tajemnicę”, mówiąc, że jest liryczna, lecz jednocześnie wybuchowa. Góralski temperament jest według niego jedynie punktem wyjścia dla jej artystycznej drogi. Zachęcił również do dodania jej do grona swoich znajomych.

W grudniu 2014 roku pojawiła się EPka „Kapela Hanki Wójciak na Święta”, w skład której weszły kolędy oraz pastorałki, takie jak „Hej Malućki”, „Dzisiaj w Betlejem” oraz „Północ już była”, jak również premierowy utwór, „Broda Pana Boga”. W 2015 roku wydano wznowienie płyty, sygnowane przez agencję prowadzącą przez liderkę zespołu, Annę Wójciak Muzyczną Agencję.

W maju 2016 roku planowane jest wydanie specjalnej edycji albumu „Znachorka” z nową szatą graficzną (zdjęcia Michała Zięby oraz grafika Anny Fidzińskiej) oraz dwoma dodatkowymi utworami – „Janicku mój” oraz „Krew nie woda”. Wydawcą i producentem tej edycji jest również Anna Wójciak Muzyczna Agencja.

Ważniejsze koncerty

Hanka Wójciak ma na swoim koncie szereg interesujących koncertów, które odbyły się w różnych lokalizacjach w Polsce i za granicą. Oto niektóre z nich:

  • Festiwal Twórczości Korowód w Krakowie, 2012,
  • II Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur w Warszawie, 2012,
  • 15. Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie, 2012,
  • Muzyczna Zohylina – Otwarte Spotkania Muzyczne w Głodówce, 2012,
  • Muzyka Zaklęta w Drewnie w Sękowej 2012, Sidzina 2013 oraz Binarowej 2013,
  • Letnia Scena Radia Kraków, 2013,
  • V Ulica Kultury w Opolu, 2013,
  • Forum Ekonomiczne w Krynicy, 2014,
  • Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie, 2014,
  • Istituto Polacco di Roma w Rzymie, 2014,
  • Festiwal Gitarą i Piórem w Karpaczu, 2015,
  • Radio Gdańsk, Radio Koszalin oraz Radio Białystok, 2015,
  • Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, 2015,
  • Polskie Dni w Pradze, 2015,
  • Festiwal Partnerstwa Polsko – Ukraińskiego we Lwowie, 2015,
  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, 2015.

Nagrody

Hanka Wójciak zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień w swojej karierze. Wśród nich można wymienić:

  • 2008: III Nagroda w IX Ogólnopolskim konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”,
  • 2010: I Nagroda na 46. Studenckim Festiwalu Piosenki,
  • 2011: Statuetka Srebrne Serce (II nagroda) w Konkursie Twórców i Wykonawców „Piosenkarnia” na Festiwalu Twórczości Korowód w Krakowie.

Przypisy

  1. Werdykt Jury (dostęp 18.01.2011 r.)
  2. Wyniki w serwisie WWW organizatora Konkursu (dostęp 17.01.2011 r.)
  3. Dziennik Polski (dostęp 17.01.2011 r.)
  4. Gazeta Krakowska (dostęp 16.01.2011 r.)
  5. Wykaz wykonawców (dostęp 16.01.2011 r.)
  6. Muzycy biorący udział w nagraniu (dostęp 16.01.2011 r.)
  7. Informacja z witryny WWW Telewizji Polskiej (dostęp 16.01.2011 r.)
  8. Werdykt jury Konkursu (dostęp 16.01.2011 r.)

Oceń: Hanka Wójciak

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:13