Janusz Grzywacz


Janusz Grzywacz, uznawany za wybitnego muzyka, przyszedł na świat w Zakopanem, 13 maja 1947 roku. Jego wszechstronność w świecie muzyki manifestuje się poprzez działalność jako pianista, kompozytor oraz aranżer.

Dodatkowo, Grzywacz jest także pedagogiem, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwijanie młodych talentów muzycznych.

Życiorys

Janusz Grzywacz to absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukierunkował swoją edukację na fortepian. Jest znany jako twórca legendarnej grupy Laboratorium, w której zyskał reputację głównego autora większości materiału muzycznego. Z zespołem nagrał dziewięć albumów, odbył ponad tysiąc koncertów zarówno w Polsce, jak i na czołowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Laboratorium przez długi czas uważane było za jedną z wiodących grup fusion-jazzowych w Europie, inspirując wielu młodych artystów. Po rozwiązaniu w 1991 roku, zespół ponownie zagościł na scenie w listopadzie 2006 roku, po niemal dwudziestu latach przerwy.

W roku 1979 Janusz Grzywacz rozpoczął swoją działalność jako kompozytor muzyki teatralnej i telewizyjnej. Napisał utwory do ponad 100 spektakli teatralnych, które obejmują takie tytuły jak Głosy Przyszłości, Ubu Król czyli Polacy, Mgła, Makijaż, Spowiedź chuligana, Czekając na Godota, Rozmowy przy wycinaniu lasu, Hiob, Życie Snem, Świętoszek, Cud, Hymn, Kontredans, Do góry nogami, Hamlet, Tango, Ferdydurke, Don Kichot, a także spektakli telewizyjnych, w tym Polowanie na karaluchy, Wspaniałe życie, Chwila sławy, Spadkobiercy, Gość oczekiwany, Jury, Wykolejeniec, Śliczna dziewczyna.

Również stworzył muzykę do kilku telewizyjnych filmów fabularnych, takich jak Serenite, Radio Romans, Pekin, Złota 83, a także dla filmów animowanych, w tym Fotoptak, Koncert, Egzamin, Wyścig, Biały Pies, Drab, Przestrzeń w przestrzeni, Koniec świata. Opracował również muzykę do cyklu animowanych bajek Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego, w tym O sławnym człowieku, Garby, Jak Gyom został starszym panem, a także do serii animowanych teledysków do utworów Jana Brzechwy, które zaśpiewał Andrzej Zaucha, takich jak Włos w rosole, Smoczek żarłoczek, Buty siedmiomilowe, Drzwi, musical Pan Twardowski, oraz dokumentalny serial telewizyjny Aniołki.

Janusz komponował także muzykę dla dużych widowisk plenerowych, takich jak Festiwal Teatralny w Nancy, Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, Dzień Polski na Expo w Sewilli oraz Zimowa Uniwersjada w Zakopanem. Jego twórczość była wykonywana przez wielu znakomitych artystów, w tym Renatę Przemyk, Kasię Groniec, Janusza Radka, Mariana Opańię, Piotra Fronczewskiego.

Artysta współpracował z wieloma prominentnymi muzykami, w tym z Jarosławem Śmietaną, Markiem Bałatą, Jorgosem Skoliasem. Brał także udział w nagraniach płytowych takich legend jak Marek Grechuta, Zbigniew Seifert, oraz innych, jak Lech Janerka, zespoły Maanam, Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni oraz Izabela Trojanowska.

Janusz Grzywacz obecnie wykłada w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Z jego udziałem studenci mają okazję przygotować autorskie widowiska muzyczne, takie jak „Rock kobiet” (dyplom), „Słuchowisko”, „Klub Miłośników Łagodnego Stinga”, „…to nie miało być o łzach”, „TURNAU”, „Człowiek ogromny” (dyplom) i inne. Jest również członkiem Rad Programowych oraz jurorem na festiwalu FAMY, Studenckiego Festiwalu Piosenki, a także Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Wybrana dyskografia

Janusz Grzywacz, znany z wielu artystycznych dokonań, jest autorem bogatej dyskografii, w której zawarte są zarówno albumy solowe, jak i współprace z innymi artistami. Oto niektóre z najważniejszych pozycji w jego twórczości:

  • Laboratorium i Zbigniew Seifert (1972),
  • Modern Pentathlon (Laboratorium, 1975),
  • Aquarium Live (Laboratorium, 1977),
  • Diver (Laboratorium, 1978),
  • Quasimodo (Laboratorium, 1979),
  • Nogero (Laboratorium, 1980),
  • The Blue Light Pilot (Laboratorium, 1982),
  • No. 8 (Laboratorium, 1984),
  • Anatomy Lesson (Laboratorium, 1987),
  • Szalona Lokomotywa (z Markiem Grechutą),
  • Kilimanjaro (1978; ze Zbigniewem Seifertem),
  • Pan Twardowski (1996),
  • Muzyka osobista (1999),
  • Młynek Kawowy (11 grudnia 2005),
  • Laboratorium Antology (30 sierpnia 2006),
  • Now (Laboratorium – wyd. Universal Music Polska, 2 listopada 2018).

Odznaczenia

Janusz Grzywacz został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, co świadczy o jego znaczących osiągnięciach w dziedzinie kultury i sztuki.

  • złoty krzyż zasługi,
  • srebrny medal „zasłużony kulturze gloria artis” (2005).

Nagrody

Janusz Grzywacz cieszy się wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, które odzwierciedlają jego znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

  • Laureat Nagrody im. A. Bardiniego na PPA we Wrocławiu w 2004 roku,
  • Nagroda Miasta Krakowa.

Przypisy

  1. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 21.01.2017 r.]
  2. LABORATORIUM - koncert jazzowy. tarnow.pl. [dostęp 08.11.2012 r.]
  3. Koncert zespołu Laboratorium. poznan.pl. [dostęp 11.11.2012 r.]

Oceń: Janusz Grzywacz

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:17