Megitza


Małgorzata Barbara Babiarz, powszechnie znana pod artystycznym pseudonimem Megitza, przyszła na świat 27 listopada 1984 roku w malowniczym Zakopanem. Jest to utalentowana polska wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka, która wyróżnia się na krajowej scenie muzycznej.

Megitza specjalizuje się w unikalnym połączeniu różnych stylów muzycznych, dzięki czemu tworzy niespotykane i fascynujące brzmienie. Jej twórczość jest przykładem harmonijnego zestawienia world music z nowoczesnymi nurtami, takimi jak jazz, pop, surf rock oraz swing.

Życiorys

W młodości Megitza była uznaną postacią w świecie recytacji i opowiadania, zdobywając liczne nagrody w rozmaitych konkursach recytatorskich oraz gawędziarskich. To właśnie jej ojciec, Stanisław Babiarz, wprowadził ją w tajniki tradycyjnej muzyki Podhala, gdzie nie tylko występowała, ale również tańczyła oraz grała na podhalańskich basach, co miało duży wpływ na jej dalszą twórczość.

W 2001 roku Megitza podjęła decyzję o emigracji do Chicago. Tam kontynuowała dziedzictwo kulturowe Polski poprzez muzykę, jednocześnie otwierając się na eksperymenty z różnorodnymi stylami muzycznymi, w tym world music oraz utworami wschodnioeuropejskimi i latynoamerykańskimi. Jej zasługi w promowaniu kultury podhalańskiej zostały docenione w 2003 roku, kiedy to została wybrana królową Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć, w które się zaangażowała, była organizacja imprezy charytatywnej, z której dochody zostały przeznaczone na wsparcie domów dziecka w Polsce. Jako aktywna artystka brała udział w wielu koncertach charytatywnych oraz wydarzeniach takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, angażując się w pomoc potrzebującym.

W 2004 roku Megitza osiągnęła znaczący sukces, uzyskując najwyższy wynik w Narodowym Teście na Inteligencję IQ Test 2004, zorganizowanym przez telewizję itvn. Obecnie, poprzez swoje działania, skutecznie promuje kulturę Polski oraz Podhala w Chicago i innych częściach Stanów Zjednoczonych, będąc inspiracją dla wielu osób z polskich społeczności za granicą.

Kariera

Kariera artystki rozpoczęła się w 2008 roku, gdy założyła kwartet Megitza. Zespół funkcjonował do września 2012 roku w składzie, który obejmował Małgorzatę Babiarz (wokal i kontrabas), Andreasa Kapsalisa (gitara), Marka Lichoty (bajan) oraz Jamiego Gallaghera (perkusja). W trakcie koncertu, który odbył się w warszawskim klubie Śnie Pszczoły, 25 września 2012 roku, Megitza zaprezentowała nowy skład osobowy zespołu:

  • Jakub Mietła – akordeon (znany z zespołu Que Passa),
  • Jarosław Dzień – gitara (założyciel zespołu Que Passa),
  • Damian Niewiński – perkusja.

Na scenie Megitzy gościnnie wystąpił Kubańczyk Yoilan Perez Harriette, który jest perkusistą, wokalistą i gitarzystą. Zespół szybko zdobył uznanie dzięki swojej wysokiej energii scenicznej. Mówi się, że stylistycznie przypomina artystów takich jak Gipsy Kings, Ewa Demarczyk, Goran Bregović, Kayah oraz Lura.

Pierwszy album Megitzy, zatytułowany „Boleritza”, został wydany w 2008 roku. Zawiera on nie tylko oryginalne kompozycje, ale również melodie tradycyjne. Warto wspomnieć, że węgierski skrzypek romski Roby Lakatos zagrał gościnnie w dwóch utworach: „Mamo Temera” oraz „17_14”. Album przedstawia mieszankę tradycyjnych melodii ludowych z elementami muzyki poważnej, jazzu oraz muzyki świata.

W twórczości Megitzy wyraźnie słychać wpływy różnych gatunków muzycznych, takich jak world music, folk, muzyka góralska, romska oraz bałkańska. W lipcu 2012 roku miała miejsce premiera dwóch kolejnych albumów Megitzy – „Legenda” i „Megitza”. „Legenda” koncentruje się na kompozycjach typowo bałkańskich i oryginalnych utworach artystki, natomiast „Megitza” skierowany jest do młodszej publiczności. Całość tej płyty została nagrana w języku angielskim i promowana była przez chwytliwe single – „What I Desire” oraz „Beauty Rumelaj”. Do obydwu utworów nakręcono teledyski, z których jeden jest osadzony w malowniczej, zimowej scenerii Tatr.

Do ważnych występów Megitzy należy wiele prestiżowych wydarzeń, w tym Park Milenijny w Chicago – Jay Pritzker Pavilion, Chicago World Music Festival, Old Town School of Folk Music, Chicago Folk and Roots Festival, Lotus World Music and Arts Festival, Chicago SummerDance Festival, a także Taste of Chicago oraz Copernicus Theater. Megitza jest postrzegana jako wpływowa artystka reprezentująca Polonię za granicą, a pierwsze koncerty w Polsce odbyły się latem 2012 roku w takich miastach jak Poznań, Szczecin, Zakopane, Kraków oraz Warszawa.

Dyskografia

Albumy

Grupa Megitza, znana z niezwykle oryginalnego stylu, ma na swoim koncie kilka albumów, które zdobyły uznanie fanów oraz krytyków.

  • 2008: „Boleritza”,
  • 2012: „Legenda”,
  • 2012: „Megitza”.

Najbardziej znane single

W ciągu swojej kariery zespół zaprezentował również wiele hitów, które do dziś cieszą się popularnością wśród słuchaczy.

  • 2011 – „What I Desire”,
  • 2012 – „Beauty Rumelaj”.

Przypisy

  1. Etnosystem.pl, recenzja albumu. 2012. [dostęp 15.10.2012 r.]
  2. Bożena Jankowska: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Copernicus Theater. 2012.
  3. JoeDeCeault: WBEZ wywiad. 2011. [dostęp 15.04.2012 r.]
  4. Jay Shefsky: Reportaż Chicago Tonight, program WTTW Chicago. 2012. [dostęp 10.11.2011 r.]
  5. JazzChicago, recenzja albumu. 2010.
  6. Maria Seidell: New City Music, recenzja albumu. 2009.
  7. Lucid Culture, recenzja koncertu, Nowy Jork. 2009.
  8. Bożena Jankowska: Dziennik Związkowy, Megitza Rocks!. 2009. [dostęp 15.04.2012 r.]
  9. Miłosz Sowa: Megitza w Old Town School of Folk Music z zespołem Siumni. 2009. [dostęp 12.08.2009 r.]
  10. Illinois Entertainer, recenzja. 2009.
  11. W wywiadzie WBEZ, Radio M Chicago. 2009. [dostęp 22.05.2009 r.]
  12. Maria Seidell: Recenzja płyty, New City Music, Chicago. 2009.
  13. Bożena Jankowska: Dziennik Związkowy, Sukces Megitzy. 2010. [dostęp 15.04.2012 r.]
  14. Andrzej Baraniak: Narodowy konkurs inteligencji IQ. 2004. [dostęp 26.10.2004 r.]
  15. Andrzej Baraniak: Małgorzata Babiarz królową ZPPA. 2003. [dostęp 26.09.2003 r.]

Oceń: Megitza

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:19