UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zakopane - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stanisław Gąsienica-Daniel


Stanisław Gąsienica-Daniel, urodzony 6 marca 1951 roku w Zakopanem, to postać, która zyskała uznanie w świecie skoków narciarskich. Jest on nie tylko brązowym medalistą mistrzostw świata, ale również olimpijczykiem, który reprezentował Polskę na igrzyskach w Sapporo w 1972 roku. Jego długotrwała kariera sportowa obejmuje także dwukrotne zdobycie tytułu mistrza Polski oraz cztery medale wicemistrzowskie, co czyni go jednym z czołowych skoczków swoich czasów.

Najważniejszym osiągnięciem w jego karierze sportowej było zdobycie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Świata 1970, które odbyły się w Wysokich Tatrach. Gąsienica-Daniel urzekł wszystkich swoimi skokami, uzyskując odległości 92 metry oraz 100,5 metra. Warto również zauważyć, że spróbował swoich sił w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni, gdzie w najlepszej edycji zajął piętnaste miejsce.

Oprócz kariery sportowej, był również aktywnym radnym miasta Zakopanego, angażując się w życie lokalnej społeczności. Jego wkład w sport oraz życie publiczne pozostaje inspiracją dla wielu młodych sportowców i mieszkańców regionu.

Życie prywatne

Stanisław Gąsienica-Daniel jest synem Józefa i Marii. Obecnie mieszka w Zakopanem, w malowniczej dzielnicy Olcza, gdzie dzieli życie z żoną oraz trójką dzieci. Jego syn Szymon pasjonuje się narciarstwem alpejskim.

Stanisław ukończył technikum ogrodnicze, a dodatkowo wykształcił się w zawodzie stolarza. Wojciech Fortuna opisuje go jako „typowego górala, otwartego na znajomości”, co podkreśla jego serdeczną naturę.

W latach 1998–2002 pełnił funkcję radnego w Zakopanem. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą w tej miejscowości, specjalizując się w stolarskich usługach okienno-budowlanych.

Kariera sportowa

Stanisław Gąsienica-Daniel swoją przygodę ze skokami narciarskimi rozpoczął w wieku zaledwie 7 lat, kiedy to po raz pierwszy oddał skok na Maleńkiej Krokwi, osiągając odległość około 15 metrów. Tego samego dnia miał miejsce trening skoczków z Wisły-Gwardii Zakopane, gdzie trener Jan Gąsiorowski dostrzegł potencjał młodego sportowca i zaproponował mu dołączenie do klubu. Wówczas Gąsienica-Daniel otrzymał swoje pierwsze czerwone narty skokowe i dołączył do juniorskiej grupy pod wodzą Gąsiorowskiego.

1962/1963

W sezonie 1962/1963 Stanisław wziął udział w licznych konkursach narciarskich na terenie Zakopanego. Startując w otwartym konkursie Juniorów A, zajął 25. miejsce. W zawodach w ramach cyklu „Szukamy Młodych Talentów” uplasował się na piątej i szóstej pozycji. Poza tym, w kolejnych otwartych zawodach juniorów uzyskał wyniki na miejscach 41. i 16. 9 lutego w Mistrzostwach II Okręgu PZN uplasował się na jedenastej pozycji, a dzień później, skacząc w Kowańcu, był trzynasty. W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zajął 26. miejsce w kategorii Junior A, a 16 marca osiągnął szóstą lokatę w klasyfikacyjnym konkursie skoków.

1964/1965

20 grudnia 1964 roku zdobył pierwsze zwycięstwo w sezonie podczas zawodów otwierających w Zakopanem, w kategorii Junior A. Tydzień później zajął trzynaste miejsce w konkursie „Szukamy olimpijczyka”. W styczniu osiągnął kolejne sukcesy, wygrywając oraz zajmując drugie miejsce w klasyfikacyjnych zawodach juniorów A, również odbywających się w Zakopanem. Dodatkowo, odniósł zwycięstwo w konkursie z okazji XX Rocznicy Wyzwolenia Podhala w Szaflarach. W Mistrzostwach II Tatrzańskiego Okręgu PZN uplasował się na drugim miejscu, ustępując jedynie Adamowi Krzysztofiakowi. Pierwszy skok na Wielkiej Krokwi oddał w wieku 14 lat.

1965/1966

Sezon 1965/1966 przyniósł Gąsienicy-Danielowi wiele sukcesów, gdyż zwyciężył w większości dużych krajowych zawodów w kategorii Junior A, często wyprzedzając Krzysztofiaka. W konkursie świątecznym, który odbył się w Zakopanem, zajął pierwsze miejsce, a w noworocznym również triumfował. W styczniu, w konkursie o Mistrzostwo TO PZN na Maleńkiej Krokwi, zajął drugie miejsce. Niemniej jednak, był niepokonany w zawodach na Małej Krokwi. W Mistrzostwach Nowego Targu, które rozgrywano w lutym, ponownie odniósł zwycięstwo oraz w klasyfikacyjnym konkursie skoków w Zakopanem 3 kwietnia.

1966/1967

W dniu 2 stycznia 1967 roku odniósł zwycięstwo w klasyfikacyjnym konkursie Juniorów A i B w Zakopanem. W otwartych zawodach seniorów na Średniej Krokwi, które odbyły się 12 lutego, zajął piątą lokatę, będąc najmłodszym zawodnikiem w czołówce. Dwa dni później zadebiutował w seniorskich Mistrzostwach Polski, osiągając szóstą lokatę na normalnej skoczni, wyprzedzany przez zawodników o co najmniej pięć lat starszych. Na Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w dniach 18-19 marca uplasował się na 52. i 25. miejscu.

1967/1968

W sezonie 1967/1968 Gąsienica-Daniel startował w kategorii Juniora B. 3 stycznia wygrał w klasyfikacyjnym konkursie juniorów wszystkich kategorii w Zakopanem. Dziesięć dni później wywalczył srebro w Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży, gdzie ponownie lepszy okazał się Krzysztofiak. Dzień później odniósł zwycięstwo w seniorskich Mistrzostwach TOZN. 4 lutego 1968 roku zadebiutował w pierwszej edycji mistrzostw Europy juniorów w Les Rousses, gdzie zajął siódme miejsce, skacząc odpowiednio 66,5 m i 63,5 m. Na młodzieżowych mistrzostwach Polski zdobył srebro w kategorii Junior B w Nowym Targu, podczas gdy w Rabce uzyskał brąz. Kolejne doniesienia wspominają o dwóch złotych medalach. W seniorskich MP zdobył ósme miejsce na Skalitem, skacząc na 68 m i 69,5 m.

1968/1969

W kolejnym sezonie Gąsienica-Daniel regularnie uczestniczył w konkursach seniorów. Zwyciężył noworoczny konkurs seniorów na Średniej Krokwi. 12 stycznia zajął czwarte miejsce w obchodach Jubileuszu 50-lecia PZN na Wielkiej Krokwi. Na koniec miesiąca startował w konkursach Pucharu Beskidów, gdzie wywalczył 13. miejsca w Szczyrku i Wiśle, natomiast w Zakopanem był dziewiąty. Na Mistrzostwach Polski seniorów w 1969 roku zajął odpowiednio 37. i dziewiątą lokatę na normalnym i dużym obiekcie. Był także dwukrotnym zwycięzcą krajowego czempionatu juniorów w Wiśle w kategorii Junior B, a 2 marca na Mistrzostwach Europy Juniorów w Bollnäs zajął szóstą pozycję. Tego samego dnia zdobył brązowy medal w Memoriale Czecha i Marusarzówny, skacząc na 99 m i 106,5 m, a w drugim konkursie był dwunasty. 23 marca odniósł zwycięstwo w zawodach seniorskich o mistrzostwo Tatrzańskiego Okręgowego Związku Narciarskiego na Wielkiej Krokwi, wyprzedzając drugiego Andrzeja Sztolfa o ponad 35 punktów.

1969/1970

W sezonie 1969/1970 Gąsienica-Daniel dołączył do kadry seniorów. W październiku zajął czwarte miejsce w igelitowym krajowym konkursie w Szczyrku, a w listopadzie wygrał zawody na Małej Krokwi. Wraz z Tadeuszem Pawlusiakiem i Józefem Przybyłą zdobył Puchar Przyjaźni na skoczniach Wisły, Szczyrku i Zakopanego w zawodach z udziałem skoczków z Polski, Czechosłowacji, ZSRR i NRD, plasując się w klasyfikacji indywidualnej na 10. miejscu. Gąsienica-Daniel zadebiutował także w 18. edycji Turnieju Czterech Skoczni, osiągając 23. miejsce w Oberstdorfie, 8. w Garmisch-Partenkirchen, 50. w Innsbrucku i 71. w Bischofshofen, co w klasyfikacji generalnej dało mu 41. lokatę. W kolejnych zawodach o mistrzostwo Tatrzańskiego Okręgu Narciarskiego ponownie był drugi, przegrywając z Pawlusiakiem. W Zakopanem zajął również drugie miejsca w trzech innych zawodach, a co więcej, zdobył brązowy medal na Zimowej Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych. W kategorii juniorsko-mistrzostw Polski wywalczył dwa złote medale, w tym 4 lutego 1970 roku na mistrzostwach Polski na Średniej Krokwi.

W 1970 roku Gąsienica-Daniel był reprezentantem Polski na Mistrzostwa Świata w Wysokich Tatrach, gdzie w konkursach na normalnej skoczni zajął 33. miejsce, a na dużej skoczni zdobył brązowy medal, mimo że nie był faworytem. Po pierwszej serii prowadził Tadeusz Pawlusiak, a Gąsienica-Daniel był na dziewiątym miejscu. W drugiej serii, po podniesieniu rozbiegu, osiągał skoki powyżej 100 m i z powodzeniem rywalizował z czołową dziesiątką. Jego skok na 92 m przyniósł mu niskie noty za styl, ale wystarczyło to do zajęcia trzeciej lokaty.

„Wszystko wydawało mi się nierealne. Miałem uczucie, że to wszystko nie dzieje się naprawdę, ale jakby we śnie. To było tak jakby ktoś za mnie dojeżdżał do progu skoczni. Odczuwałem ogromną przyjemność, czułem się wyśmienicie. Odbicie, lot, lądowanie. Wydawało mi się, że to wszystko robił za mnie jakiś najlepszy skoczek świata. Oprzytomniałem dopiero po wyhamowaniu na wybiegu, gdy zaczęli mnie ściskać trenerzy i koledzy.”

W pokazowym konkursie drużynowym polska reprezentacja, w składzie Pawlusiak, Gąsienica-Daniel, Józef Przybyła i Adam Krzysztofiak, zajęła 5. miejsce, konkurując z 18 ekipami. Następnie zespół został zaproszony na mamuci skocznię Copper Peak w Ironwood, gdzie mimo niedawnej grypy Gąsienica-Daniel zajął piątą pozycję po skoku na 115 m. Na Holmenkollen zajął osiemnaste miejsce i drugie na odnessbakken, a także na siódmą lokatę w zawodach w Kirowsku, a 8 marca skacząc na dużej skoczni w Wiśle-Malince, zdobył swój drugi tytuł mistrzowski, oddając skoki na 91,5 m i 89 m, aż o 30 pkt wyprzedzając wicemistrza Stanisława Murzyniaka. Dzień wcześniej również był najlepszy w Mistrzostwach Śląska. Na koniec marca zajął piątą lokatę w Memoriale Czecha i Marusarzówny, plasując się jako drugi z reprezentantów Polski.

1970/1971

Przygotowania kadry przedsezonowej obejmowały obozy treningowe w Wałczu, Cetniewie, Oliwie, a także na skipodkroju w Warszawie i innych obiektach na Szczyrbskim Jeziorze, Bańskiej Bystrzycy oraz w NRD. W grudniu zajął dziesiątą lokatę w Konkursie o Puchar Telewizji na Wielkiej Krokwi. W 19. Turnieju Czterech Skoczni uplasował się na trzynastej pozycji w Oberstdorfie, 35. w Ga-Pa, znów trzynastej w Innsbrucku i dwudziestej ósmej w Bischofshofen, co łącznie dało mu 15. miejsce w klasyfikacji generalnej. Udział w próbie przedolimpijskiej zaowocował dobrą pozycją.

Podczas Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w 1971 roku Gąsienica-Daniel zajął drugie i czwarte miejsca, mimo iż przeszkadzała mu kontuzja ręki, która rzekomo utrudniała osiągnięcie lepszych wyników. W tym samym roku odniósł sukces w Pucharze Beskidów, zwyciężając w konkursie w Szczyrku na Skalitem, a na Spartakiadzie w Zakopanem był dziewiąty, zajmując wyższą lokatę od Hansa Georga Aschenbacha – podwójnego mistrza świata.

Na Mistrzostwach Polski w tym samym roku wywalczył srebrny medal na normalnej skoczni w Szczyrku, gdzie przegrał o 0,7 pkt z Janem Kawulokiem, osiągając skoki na odległości 75,5 m i 75 m. Na dużej skoczni w Wiśle zajął piątą lokatę.

1971/1972

W 20. Turnieju Czterech Skoczni Gąsienica-Daniel zajął odpowiednio 36., 49., 43. i 62. miejsca, co w klasyfikacji ogólnej dało mu 47. lokatę. W styczniu zdobył pierwsze miejsce na regionalnych mistrzostwach KTOZN. W lutym wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich 1972 w Sapporo. Uzyskane wyniki to 73,5 m i 72,5 m na normalnym obiekcie, co dało mu 39. miejsce. Natomiast na dużej skoczni, skacząc na 83 m i 86 m, uplasował się na 31. lokacie. 20 lutego wziął udział w Mistrzostwach Polski, gdzie dwukrotnie osiągnął w oddanych skokach 107,5 m, uzyskując jedną z najwyższych not łącznych – 245 pkt, jednak w wyniku nieprawidłowości związanych z wynikami nie uzyskał tytułu mistrza. Na Średniej Krokwi zdobył swój drugi srebrny medal, osiągając wyniki 70 m i 72,5 m.

W marcu Gąsienica-Daniel miał zadebiutować na pierwszych w historii mistrzostwach świata w lotach narciarskich, jednak nie wziął udziału w konkursie głównym z powodu poważnego upadku w serii próbnej, podczas którego zdmuchnęło go z progu i uderzył w styropian, który zastępował śnieg.

1972/1973

Ostatni, 21. Turniej Czterech Skoczni, zakończył z najgorszym wynikiem w swojej karierze, zajmując 58. miejsce. Osiągnięte lokaty to: 64. w Oberstdorfie, 59. w Ga-Pa, 53. w Innsbrucku i 70. w Bischofshofen. W krajowym klasyfikacyjnym konkursie na Średniej Krokwi zajął siedemnaste miejsce. Na Mistrzostwach Polski w 1973 roku zdobył tytuł wicemistrza w rywalizacji na Skalitem, w której przegrał 4,4 pkt z Tadeuszem Pawlusiakiem. Na dużej skoczni w Wiśle Gąsienica-Daniel zajął szóstą pozycję, natomiast na mistrzostwach Śląska uplasował się na dwudziestej pozycji. 4 marca w Szklarskiej Porębie po raz ostatni w karierze odniósł zwycięstwo, zdobywając Puchar Karkonoszy. Na Memoriale Czecha i Marusarzówny uplasował się na 18. i 3. miejscu oraz 4 kwietnia w ogólnokrajowym konkursie na Wielkiej Krokwi, gdzie zajął czwarte miejsce.

1973/1974

Doznał poważnej kontuzji w Mühlbach am Hochkönig podczas treningu, upadając na prawą rękę, co skutkowało jej mocnym naciągnięciem. We wrześniu 1973 roku zajął 63. miejsce w igelitowym Grand Prix Frenštátu pod Radhoštěm, a w styczniu 1974 roku osiągnął 21. lokatę w Pucharze Przyjaźni w Lauschy oraz 3. miejsce w krajowym konkursie w Zakopanem. Na Mistrzostwach Polski 1974 w Zakopanem był 29. na normalnej skoczni i 15. na dużej. Na Memoriale Czecha i Marusarzówny osiągnął dziewiątą i dziesiątą pozycję.

Późniejsze sezony

W 1975 roku zdobył srebrny medal w Zakopanem, przegrywając z Markiem Pachem, i również srebro na Mistrzostwach Sekcji Narciarskiej Wojewódzkiej Federacji Sportu, w obu przypadkach ustępując Pachowi. Gąsienica-Daniel powrócił wtedy do pierwszej dziesiątki Mistrzostw Polski, zajmując ósme miejsce na dużym obiekcie. 18 stycznia 1976 roku zajął 25. lokatę w Pucharze Przyjaźni w Zakopanem. W lutym osiągnął miejsca 19. w Szczyrku oraz 22. w Wiśle podczas Pucharu Beskidów. W Mistrzostwach Polski 1976 Gąsienica-Daniel był 23. i 19. W marcu uczestniczył w Zimowej Spartakiadzie w Niemczech, a po zakończeniu sezonu, 15 kwietnia 1977 roku, wraz z Wojciechem Fortuną i Czesławem Janikiem, został usunięty z klubu Wisła.

W nadchodzącym sezonie reprezentował WKS Zakopane, gdzie podczas mistrzostw okręgu beskidzkiego zajął dwunaste miejsce, a na swoich ostatnich mistrzostwach Polski zajął miejsca: 23. i 33. W 1980 roku uczestniczył w Spartakiadzie w Swierdłowsku, gdzie zajął 30. miejsce.

Igrzyska olimpijskie

Indywidualnie

W tej sekcji przedstawione są informacje na temat występów Stanisława Gąsienicy-Daniela podczas igrzysk olimpijskich, które miały miejsce w Sapporo w 1972 roku. Jego osiągnięcia obejmują różne pozycje w konkurencjach skoków narciarskich.

1972 Sapporo39. pozycja (K-86), 31. pozycja (K-110)

Starty na igrzyskach olimpijskich szczegółowo

Poniżej znajduje się szczegółowy opis wszystkich startów Gąsienicy-Daniela na igrzyskach uznawanych za jeden z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie. Każdy start obejmuje daty, miejsca oraz wyniki osiągnięte przez sportowca.

PozycjaDataRokMiastoObiektPunkt KTypSkok 1Skok 2OcenaStrataZwycięzca
396 lutego1972SapporoMiyanomoriK-86indywidualny73,5 m72,5 m194 pkt50,2 pktYukio Kasaya
3111 lutego1972SapporoŌkurayamaK-110indywidualny83 m86 m171,1 pkt48,8 pktWojciech Fortuna

Mistrzostwa świata

Indywidualnie

W 1970 roku, podczas Zimowych Mistrzostw Świata w Wysokich Tatrach, Stanisław Gąsienica-Daniel zajął 33. miejsce na skoczni K-90, a jego największym osiągnięciem był brązowy medal zdobyty na skoczni K-115.

Starty na mistrzostwach świata szczegółowo

Wysokie Tatry 197033. pozycja (K-90), medal brązowy (K-115)

Oto podsumowanie wyników Gąsienicy-Daniela w różnych zawodach na mistrzostwach świata, które ilustrują jego osiągnięcia w skokach narciarskich.

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
33.14 lutego1970Wysokie TatryMS 1970 BK-90indywid.76 m77 m209,9 pkt30,7 pktGarij Napałkow
3.21 lutego1970Wysokie TatryMS 1970 AK-115indywid.92 m100,5 m211,8 pkt15,2 pktGarij Napałkow

Mistrzostwa Europy juniorów

Indywidualnie

W kontekście mistrzostw Europy juniorów, zawody te miały miejsce w kilku latach, gdzie uzyskane wyniki były istotne dla kariery zawodników. Poniżej przedstawiono osiągnięcia Stanisława Gąsienicy-Daniela w tej dziedzinie sportu.

Morez 19687. lokata
Bollnäs 19696. lokata

Turniej Czterech Skoczni

W związku z Turniejem Czterech Skoczni, przedstawiamy istotne dane oraz wyniki zmagań uczestników. Ten cykl zawodów jest jednym z najbardziej prestiżowych w świecie skoków narciarskich, przyciągając uwagę fanów z całego globu.

18. Turniej Czterech Skoczni
Numer 1Numer 2Numer 3Numer 4Klasyfikacja
238507141
19. Turniej Czterech Skoczni
Numer 1Numer 2Numer 3Numer 4Klasyfikacja
1335132815
20. Turniej Czterech Skoczni
Numer 1Numer 2Numer 3Numer 4Klasyfikacja
3649436247
21. Turniej Czterech Skoczni
Numer 1Numer 2Numer 3Numer 4Klasyfikacja
6459537058

Mistrzostwa Polski

W kontekście osiągnięć Stanisława Gąsienicy-Daniela, niezwykle istotnym elementem są jego występy podczas Mistrzostw Polski. Skoki narciarskie, jako pasjonująca dyscyplina sportu, w której Gąsienica-Daniel brał udział, dostarczają wielu emocji, a także ukazują wielkie umiejętności zawodników.

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
6.3 lutego1967ZakopaneŚrednia Krokiew????Józef Przybyła
8.23 lutego1968SzczyrkSkalite68,0 m69,5 m193,3 pkt22,5 pktErwin Fiedor
37.15 lutego1969ZakopaneŚrednia Krokiew64,5 m57,0 m149,1 pkt59,5 pktJózef Przybyła
9.16 lutego1969ZakopaneWielka Krokiew95,5 m96,0 m210,9 pkt31,6 pktTadeusz Pawlusiak
1.4 lutego1970ZakopaneŚrednia Krokiew70,0 m68,5 m215,3 pkt
1.9 marca1970WisłaMalinka91,5 m89,0 m229,2 pkt
2.21 lutego1971SzczyrkSkalite75,5 m75,0 m220,6 pkt0,7 pktStanisław Kawulok
6.22 lutego1971WisłaMalinka74,0 m75,5 m206,0 pkt12,4 pktAdam Krzysztofiak
2.20 lutego1972ZakopaneWielka Krokiew107,5 m107,5 m245,0 pkt11,5 pktWojciech Fortuna
2.23 lutego1972ZakopaneŚrednia Krokiew70,0 m72,5 m230,8 pkt3,3 pktAdam Krzysztofiak
2.2 lutego1973SzczyrkSkalite77,0 m78,5 m222,7 pkt4,4 pktTadeusz Pawlusiak
6.4 lutego1973WisłaMalinka74,5 m81,5 m189,2 pkt24,7 pktCzesław Janik
29.31 stycznia1974ZakopaneŚrednia Krokiew73,0 m74,5 m196,1 pkt56,4 pktAdam Krzysztofiak
15.3 lutego1974ZakopaneWielka Krokiew91,5 m91,0 m184,5 pkt38,6 pktStanisław Bobak
8.9 lutego1975ZakopaneWielka Krokiew105,0 m108,5 m228,4 pkt30,7 pktStanisław Bobak
23.20 lutego1976ZakopaneŚrednia Krokiew59,5 m60,0 m167,3 pkt68,5 pktStanisław Bobak
19.21 lutego1976ZakopaneWielka Krokiew87,0 m85,0 m162,0 pkt71,3 pktMarek Pach
23.2 lutego1978ZakopaneŚrednia Krokiew63,5 m54,5 m162,4 pkt87,1 pktStanisław Bobak
33.4 lutego1978ZakopaneWielka Krokiew77,5 m77,5 m133,5 pkt110,0 pktKazimierz Długopolski

Warto zwrócić uwagę na wyniki, które osiągał na przestrzeni lat. Każde z tych wydarzeń to nie tylko liczby, ale także historia związana z miastem, skocznią i konkurencją.

Inne sukcesy

Stanisław Gąsienica-Daniel odniósł wiele istotnych sukcesów w swojej karierze sportowej, szczególnie w zakresach narciarstwa. Jego osiągnięcia są nie tylko imponujące, ale również różnorodne.

  • Mistrzostwa Polski juniorów: w kategorii B w 1968 roku zdobył srebrny i brązowy medal lub dwa złote, w 1969 roku z kolei zdobył dwa złote medale,
  • Mistrzostwa Tatrzańskiego Okręgu Narciarskiego: zwycięstwo w 1969 roku oraz drugie miejsce w 1970 roku,
  • Mistrzostwa Śląska w 1970 roku: odniósł zwycięstwo,
  • Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny: 2. miejsce w 1971, 3. miejsce w latach 1969 i 1973, 4. miejsce w 1971 oraz 5. miejsce w 1970,
  • Puchar Beskidów: drugie miejsce w 1970 roku,
  • Międzynarodowy Konkurs o Nagrodę Zakopanego w 1970 roku: 2. miejsce,
  • Puchar Przyjaźni w 1969 roku: 10. miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej,
  • Zimowa Spartakiada Armii Zaprzyjaźnionych w 1969 roku: brązowy medal,
  • Zimowa Spartakiada Armii Zaprzyjaźnionych w 1971 roku: 9. miejsce,
  • Konkurs na skoczni Copper Peak w 1970 roku: 5. miejsce,
  • Konkurs na skoczni Holmenkollen w 1970 roku: 8. miejsce,
  • Konkurs na skoczni Odnessbakken w 1970 roku: 2. miejsce,
  • Konkurs w Kirowsku: 2. miejsce.

Jego wyniki w różnych zawodach splendidnie potwierdzają jego talent oraz determinację, stając się inspiracją dla młodych sportowców w narodowym środowisku narciarskim.

Przypisy

  1. Adrian Dworakowski: "Chodziło o to, żeby się nie pozabijać" - Wojciech Fortuna o pierwszych MŚ w lotach. skijumping.pl, 09.12.2020 r.
  2. Adrian Dworakowski: Sensacyjny brąz Fijasa, oszukany Cecon, załamany Małysz - o MŚ w lotach w Planicy. skijumping.pl, 09.12.2020 r.
  3. Zakopane 1975 Senior Mistrzostwa Zakopanego. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  4. Zakopane 1975.01.13 Senior Mistrzostwa sekcji narciarskiej Wojewódzkiej Federacji Sportu. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  5. Szczyrk 1973.02.02 Senior Mistrzostwa Polski. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  6. Turniej Czterech Skoczni 1972/1973. Skokinarciarskie.pl, [dostęp 18.06.2011 r.].
  7. Zakopane 1972.02.23 Senior Mistrzostwa Polski. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  8. Zakopane 1972.02.20 Senior Mistrzostwa Polski. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  9. Polski Komitet Olimpijski: Biografie: Gąsienica Daniel Stanisław. www.olimpijski.pl, [dostęp 25.09.2016 r.].
  10. Fortuna 2008 ↓, s. 102.
  11. Szczyrk 1971.03.14 Senior Mistrzostwa Polski. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  12. Turniej Czterech Skoczni 1971/1972. Skokinarciarskie.pl, [dostęp 18.06.2011 r.].
  13. Fortuna 2008 ↓, s. 58.
  14. Turniej Czterech Skoczni 1970/1971. Skokinarciarskie.pl, [dostęp 18.06.2011 r.].
  15. Zakopane POL 1970.03.22 MBCiHM. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  16. Wisła 1970.03.08 Senior Mistrzostwa Polski II Kon. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  17. Zakopane POL 1970.01.18 PuB. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  18. Zakopane POL 1970.01.16 PuB. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  19. Zakopane POL 1970.01.18 MKoNZ. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 01.01.2015 r.].
  20. Turniej Czterech Skoczni 1969/1970. Skokinarciarskie.pl, [dostęp 18.06.2011 r.].
  21. Garmisch-Partenkirchen, Turniej Czterech Skoczni 1969/1970. Skokinarciarskie.pl, [dostęp 18.06.2011 r.].
  22. a b GASIENICA Daniel-Stanislaw. FIS, [dostęp 18.06.2011 r.].
  23. Zakopane 1969.03.23 Senior Mistrzostwa Tatrzańskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Wyniki-skoki.pl, [dostęp 31.12.2014 r.].

Oceń: Stanisław Gąsienica-Daniel

Średnia ocena:5 Liczba ocen:12