Jan Bobowski


Jan Bobowski, który przyszedł na świat 17 października 1917 roku w Zakopanem, to postać wyróżniająca się w historii polskiego narciarstwa oraz architektury. Jego życie zakończyło się 9 marca 1970 roku w tym samym mieście, w którym się urodził.

Bobowski był nie tylko utalentowanym architektem, ale także zapalonym narciarzem, który przedkładał swoje umiejętności na stoku. Jako kurier tatrzański odegrał ważną rolę w transportowaniu informacji i wiadomości w trudnym, górskim terenie.

Życiorys

Jan Bobowski rozpoczął swoją przygodę z narciarstwem w bardzo wczesnym dzieciństwie, co zaowocowało wieloma sukcesami w tej dziedzinie. W 1939 roku zdobył Mistrzostwo Karpat Wschodnich w Worochcie, co było istotnym krokiem w jego karierze sportowej. W tym samym roku wystąpił jako przedstawiciel Wisły Zakopane w konkurencjach klasycznych na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbyły się w Zakopanem.

W marcu 1939 roku otrzymał powołanie do wojska i rozpoczął służbę w 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z siedzibą w Nowym Sączu. Mimo wojskowej rutyny, nie zaniedbał treningów i przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które były zaplanowane na 1940 rok.

Po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, jednak wkrótce po tym dniu dostał się do niewoli niemieckiej. W poruszający sposób opisać można jego odwagę, gdyż udało mu się uciec z obozu jenieckiego i powrócić do Zakopanego. W początkiem 1940 roku, Jan Bobowski nawiązał kontakt z ruchem oporu, co było kolejnym krokiem w jego heroicznej historii.

1 lutego 1940 roku, w towarzystwie 11 innych sportowców z Zakopanego, z któremi miał zaszczyt współpracować, przedostał się przez Tatry oraz Słowację na Węgry, gdzie dołączył do służby kurierskiej. Nierozerwalnie związał się z działalnością opozycyjną otrzymując pseudonim „Ceper”.

Wśród sportowców, którzy dotarli do Budapesztu, znajdowali się również: Stanisław Kula, Jan i Andrzej Marusarzowie, Mieczysław Joszt, Józef Szczepaniak, Anatol Graneld oraz Czesław i Stanisław Wrześniakowie, Zenon Michalik i Władysław Roj-Gąsienica. Ich wspólna determinacja i postawa na szlakach kurierskich wiodących z Zakopanego przez Tatry do Budapesztu, a także przez Spisz do stolicy Węgier, miały miejsce w latach 1940-1944.

Po wojnie, Jan Bobowski zakończył edukację, zdobywając wykształcenie inżynierskie, a następnie podjął pracę jako architekt w Zakopanem. Oprócz kariery zawodowej, zaangażował się także w działalność społeczną, co świadczy o jego wszechstronnej osobowości. Zmarł i został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem, co stanowi hołd dla jego życiowych osiągnięć.

Warto dodać, że Jan był wnukiem słynnego Klemensa Bachledy, co podkreśla jego związki z lokalną historią i tradycją.

Odznaczenia

Jan Bobowski zdobył szereg cennych odznaczeń, które są wyrazem jego zasług i osiągnięć. Wymieniając niektóre z nich, można wskazać na niezwykle ważny Krzyż Walecznych, który honoruje odwagę i poświęcenie w obliczu trudności. Ponadto, zdobył Medal Zwycięstwa i Wolności, będący symbolem triumfu oraz dążenia do niezależności, a także Srebrny Krzyż Zasługi, przyznawany za znaczące osiągnięcia w sferze zawodowej. Te wyróżnienia odzwierciedlają nie tylko jego dokonania, ale także jego zaangażowanie w służbę społeczeństwu.

Przypisy

  1. Jan Bobowski - kurier tatrzański [online], poznajswiat24.blogspot.com, 10.12.2023 r. [dostęp 10.12.2023 r.]
  2. a b c Bobowski Jan [online], z-ne.pl [dostęp 20.02.2023 r.]
  3. Jan Bobowski - ku pamięci. Ogrody Wspomnień. Cmentarz Internetowy [online], www.ogrodywspomnien.pl [dostęp 20.02.2023 r.]
  4. MaciejM. Pinkwart MaciejM., Zakopiański Broadway [online], Dziennik Polski, 14.08.2009 r. [dostęp 20.02.2023 r.]
  5. Alfons Filar, Opowieści tatrzańskich kurierów, KiW, Warszawa, 1973 r., s. 162-163
  6. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Encyklopedia Tatrzańska, SiT, Warszawa, s. 45
  7. MaciejM. Pinkwart MaciejM., JanuszJ. Zdebski JanuszJ., Nowy cmentarz w Zakopanem. Przewodnik biograficzny, Warszawa: Wydawn. PTTK "Kraj", 1988 r., s. 28, ISBN 83-7005-180-4, OCLC 21820517 [dostęp 20.02.2023 r.]

Oceń: Jan Bobowski

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:16