Marek Głogoczowski, znany również pod pseudonimem Gasienica, był postacią wyjątkową, której życie i praca odcisnęły trwały ślad na wielu dziedzinach. Urodził się 17 czerwca 1942 roku w malowniczym Zakopanem, a swoje miejsce na ziemi opuszczał 15 marca 2024 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo.
Był nie tylko polskim filozofem, ale także utalentowanym pisarzem, którego twórczość była doceniana przez miłośników literatury. Ponadto, jego pasje obejmowały taternictwo, alpinizm oraz himalaizm, co czyniło go osobą wszechstronną i pełną zapału do eksploracji górskich szczytów.
Warto podkreślić, że Marek miał zaszczyt być pierwszym Polakiem, który zdobył Denali, najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Jego osiągnięcia w dziedzinie wspinaczki górskiej są inspiracją dla wielu pokoleń.
Życiorys
Kariera naukowa
Ukończenie studiów z zakresu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1965 roku stanowiło istotny krok w jego zawodowej drodze. W latach 1966–1967 pracował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zdobył cenne doświadczenie. Z uwagi na wydarzenia marcowe 1968 roku zdecydował się na emigrację. Obywatelstwo polskie zamienił na doświadczenie zawodowe w Uniwersytecie Kopenhaskim, gdzie pracował w latach 1968–1969.
Po ukończeniu studiów z zakresu geofizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 1969 roku, uzyskał tytuł magistra. Następnie w latach 1970–1972 związał się ponownie z tą instytucją jako pracownik naukowy. Przechodząc później do Politechniki Federalnej w Lozannie, skupiał się na badaniach z zakresu genetyki populacyjnej oraz teorii ewolucji, współpracując z francuskimi uczonymi takimi jak zoolog Pierre-Paul Grassé oraz Albert Jacquard na uniwersytetach w Genewie i Paryżu.
W 1979 roku zyskał wsparcie w postaci stypendium rządu francuskiego, które umożliwiło mu dalszą naukę na Université de Paris VII Diderot. Warto także zauważyć, że przez wiele lat uczył w Akademii Pomorskiej w Słupsku, pełniąc funkcje asystenta, wykładowcy oraz starszego wykładowcy aż do przejścia na emeryturę po 2008 lub 2009 roku. Dodatkowo, w 2009 roku uzyskał tytuł doktora filozofii politycznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Warto też wspomnieć, że w 2005 roku ubiegał się o mandat senatorski w okręgu nr 23 z ramienia Organizacji Narodu Polskiego – Ligi Polskiej, zdobywając 15 miejsce spośród 17 kandydatów.
Osiągnięcia alpinistyczne
Od 1964 roku rozpoczął swoją przygodę ze wspinaczką w Tatrach, a w 1966 roku zdobył tytuł instruktora taternictwa. Jego pasje alpinistyczne doprowadziły go do uzyskania w 1974 roku tytułu instruktora alpinizmu w Alpach Szwajcarskich. Jako zapalony alpinista brał udział w licznych wyprawach do takich krajów jak Alaska, Peru, Afganistan oraz Nowa Zelandia, a także w góry Pamir i Himalaje.
Jako jeden z nielicznych, według relacji, wraz z Maciejem Kozłowskim oraz Andrzejem Paulo, zdobył wschodni filar na Brudgommen w masywie Trolltindane w Norwegii po raz pierwszy w historii. W 1970 roku przeszedł do historii polskiego alpinizmu, gdy dokonał pierwszego polskiego wejścia na Denali (wówczas znany jako Mount McKinley) razem z Austriakiem Franzem. Dwa lata później jego zespół przeszedł północno-zachodnią granią na północny szczyt Huascaránu (Huascarán Norte), co okazało się pierwszym takim osiągnięciem, będąc równocześnie piątym zdobyciem tego szczytu w ogólnej historii.
Nie można pominąć jego sukcesów w zawodach, bowiem w 1989 roku był jednym z triumfatorów w pierwszej edycji Memoriału Strzeleckiego.
Publikacje
Autor opublikował ponad 200 artykułów, dotyczących szerokiego zakresu dziedzin wiedzy, takich jak fizyka oraz religioznawstwo. Jego prace ukazały się w renomowanych czasopismach, między innymi w „Dziś i Jutro”, „Kulturze”, “Polityce”, “Przeglądzie” oraz “Obywatelu”.
Książki
- The not too divine comedy Chêne-Bourg, nakładem autora (Ed. Samizdat), 1974,
- Etos bezmyślności. Wybór esejów naukowych i satyrycznych z paryskiej Kultury, „Aneksu”, Twórczości, Polityki, oraz innych, szkodliwych dla „dobrze myślących” obywateli…, Lewiatan, Kraków, 1991,
- Jak „Janosik & Co.” prywatyzował Bank Światowy, a także list otwarty do Adama Michnika oraz inne teksty post-solidarnościowe (zbiór esejów), Kraków, 1992,
- Atrapy oraz paradoksy nowoczesnej biologii, M.G., Kraków, 1993,
- Wojna Bogów. Helios – Światowid kontra Jahwe – Hefajstos (esej religioznawczy, tłumaczenie słowackie pt. Vojna bohov, Nowy Celsus, Krakov 2003), Nowy Celsus, Kraków, 1996,
- „Antyzoologiczna” filozofia społeczno-polityczna Noama Chomsky’ego (praca doktorska), Editions de Lamarck, Kraków 2002,
- „Młot na Rozum” liberalnej demokracji – studium dehellenizacji kultury europejskiej. Zbiór esejów filozoficzno-geopolitycznych oraz biblioznawczych z początku XXI wieku, Świadectwo, Bydgoszcz 2007.
Przypisy
- Serwis PKW – Wybory 2005. [dostęp 24.06.2022 r.]
- Aneta Marek. Andy jako rejon eksploracji górskiej Polaków do 1989 r.. „Słupskie Prace Geograficzne”, s. 102, 2016 r. Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku. ISSN 1641-8468.
- a b c Głogoczowski 2014 r.
- a b c d e f Głogoczowski 2012 r.
- a b Wróblewski 2012 r.
- Karol Życzkowski: XX edycji (!) Memoriału Jana Strzeleckiego 1989-2008, s. 4. [dostęp 12.09.2017 r.]
- Głogoczowski, Marek (1942- ). OCLC Online Computer Library Center, Inc.. [dostęp 12.09.2017 r.]
- Tadeusz Piotrowski: W lodowym świecie Trolli. Warszawa: Sport i Turystyka, 1986 r., s. 22. ISBN 978-83-217-2541-3.
- Tytuły książek za rekordami NUKAT-u, dostęp 12.09.2017 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zygmunt Bocheński | Anna Wende-Surmiak | Henryk Jost | Joanna Ugniewska | Adam Bahdaj | Stefan Kulczycki (matematyk) | Olga Kubińska | Józef Niweliński | Gabriela Makowiecka | Jan Bujak | Stanisław Sokołowski (geolog) | Mieczysław Fleszar | Adam Kotarba | Jerzy Zwoliński | Barbara Tondos | Roman Smoluchowski | Roman Stanisław Ingarden | Stefan Wojtas | Wojciech Gąsienica-Byrcyn | Jadwiga DyakowskaOceń: Marek Głogoczowski