Stanisław Sokołowski junior urodził się 14 sierpnia 1900 roku w malowniczym Zakopanem, które od lat cieszy się reputacją serca Tatr. Był on wybitnym polskim geologiem, który przez całe swoje życie poświęcił się badaniu struktur geologicznych. Jako profesor Instytutu Geologicznego wniósł istotny wkład w rozwój naukowej geologii w Polsce.
Oprócz swojej działalności naukowej, Sokołowski był również zapalonym taternikiem, co odzwierciedla jego głęboką miłość do gór i natury. Zmarł 3 kwietnia 1990 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie dziedzictwo w postaci wiedzy i pasji do geologii.
Życiorys
Stanisław Sokołowski był potomkiem wybitnego pioniera polskiego leśnictwa, Stanisława Sokołowskiego oraz Agnieszki z Walczaków. Był również bratem Mariana,Adama, Witolda, Jana i Zofii.
Urodziny spędził w Zakopanem, gdzie w 1920 roku przystąpił do matury kończąc naukę w lokalnym liceum zlokalizowanym w malowniczej willi „Lilianie”. Kontynuował swoją edukację w Krakowie, gdzie kształcił się na Akademii Górniczej. Następnie uzyskał stopień naukowy z biologii oraz nauk o ziemi na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W czasie I wojny światowej, w latach 1918 i 1920, walczył jako ochotnik w Wojsku Polskim, a jego odwaga ujawniła się ponownie podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Jego kariera akademicka bardziej rozwinęła się po wojnie. W 1929 roku obronił doktorat, a habilitację otrzymał w 1952 roku na Akademii Górniczej i Hutniczej, na podstawie pracy dotyczącej Tatr Bielskich. W 1954 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a dziesięć lat później profesora zwyczajnego.
Z przed II wojną światową pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak po roku 1942 związał się z krakowskim Instytutem Geologicznym, w którym pracował aż do przejścia na emeryturę. Jako ekspert w dziedzinie geologii, był znawcą Tatr oraz Karpat fliszowych, a także odkrywcą cennych wód termalnych na Podhalu. W latach 1961-63 zdołał na Antałówce w Zakopanem zidentyfikować szczątki ciepłej wody, co stworzyło możliwości do zbudowania pływalni cieplicowej w tym rejonie.
Był także autorem licznych ekspertyz geologicznych związanych z różnymi inwestycjami w Zakopanem, jako przykład można wymienić: Drogę Junaków, Dom Turysty, oraz przebudowę Wielkiej Skoczni, jak również budowę toru slalomowego.
W pierwszych latach międzywojennych z pasją uprawiał taternictwo. W 1925 roku, w towarzystwie swojego brata Jana, jako pierwszy pokonał zimą Orle Turniczki, Orlą Basztę oraz Buczynowe Czuby. W miarę upływu czasu Stanisław Sokołowski ograniczył aktywność wspinaczkową, skupiając się głównie na działalności naukowej.
Przez długi czas zamieszkiwał w urokliwym domku położonym za willą „Ornak”, przy ul. Grunwaldzkiej 20 w Zakopanem. Po 1985 roku ze względu na problemy zdrowotne przeprowadził się do Warszawy, gdzie zmarł. Spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, w kwaterze L-I-2. W 1970 roku, z okazji pięćdziesięciolecia jego pracy naukowej, poświęcono mu specjalny zeszyt w „Biuletynie Instytutu Geologicznego” (248/1970). W 2018 roku przy zakopiańskim Aquaparku odsłonięto tablicę upamiętniającą jego wkład w rozwój geologii, hydrogeologii i geologii geotermalnej na Podhalu.
Publikacje
Stanisław Sokołowski, jako geolog, znacząco przyczynił się do rozwoju geologii, publikując szereg ważnych prac. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego istotnych publikacji:
- Spostrzeżenia nad wiekiem i wykształceniem liasu reglowego w Tatrach [w:] „Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego” 2/1923-24,
- Tektonika serji reglowej okolicy Zakopanego [w:] „Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego” 6/1930, wraz z Walerym Goetlem,
- Wantule [w:] „Ochrona Przyrody”, 16/1936, wraz z bratem Marianem,
- Tatry Bielskie, geologia zboczy południowych, Warszawa 1948, wyd. francuskie Warszawa 1950,
- 50 lat nowoczesnej geologii tatrzańskiej [w:] „Wierchy” 22/1953, wraz z Janem Wyczółkowskim,
- W pięćdziesiątą rocznicę teorii powstania Tatr i Pienin [w:] „Biuletyn Instytutu Geologicznego”, 86/1954,
- Tatry, Warszawa 1958, przekrój geologiczny,
- Zarys geologii Tatr [w:] „Biuletyn Instytutu Geologicznego”, 149/1959,
- Głębokie wiercenia w Zakopanem [w:] „Wierchy” 34/1965,
- New Data on the Deep Underground Water within Polish Inner Carpathians [w:] „Bulletin de l’Académie Polonaise des Sciences”, 15/1967, nr 4, wraz z A. Sławińskim,
- Geologia paleogenu i mezozoicznego podłoża skrzydła niecki podhalańskiej w profilu głębokiego wiercenia w Zakopanem [w:] „Biuletyn Instytutu Geologicznego”, 265/1973,
- Geologia strefy reglowej Tatr Polskich między Kopami Sołtysimi a Białką [w:] „Prace Muzeum Ziemi”, 28/1978,
- Mapa geologiczna Tatr Polskich 1:10 000, 1958-80, współredaktor,
- Mapa geologiczna Pienińskiego Pasa Skałkowego 1:10 000, 1960-70, współredaktor.
Odznaczenia
W ciągu życia Stanisław Sokołowski otrzymał liczne odznaczenia, które podkreślają jego znaczący wkład w dziedzinie geologii oraz zasługi na rzecz Polski. Oto lista wyróżnień, które przyznano mu przez lata:
- Krzyż Obrony Lwowa, przyznany w 1919 roku,
- Krzyż Walecznych, otrzymany w 1920 roku,
- Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, przyznany w 1938 roku,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej, otrzymany w 1955 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany w 1956 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1960 roku,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 1966 roku,
- Złota Odznaka honorowa „Zasłużony dla polskiej geologii”, przyznana w 1980 roku.
Każde z tych odznaczeń stanowi dowód na zaangażowanie i pasję Sokołowskiego w pracy geologa oraz jego wkład w rozwój geologii w Polsce.
Przypisy
- AKS: Tablica profesora Sokołowskiego i jubileusz "Polskich Tatr". zakopane.pl, 20.09.2018 r. [dostęp 13.11.2023 r.]
- Sokołowski Stanisław Euzebiusz. fina.gov.p. [dostęp 13.11.2023 r.]
- a b c d Maciej Pinkwart, Lidia Długołęcka-Pinkwart: Zakopane. Przewodnik historyczny. Bielsko-Biała: Pascal, 2003 r. s. 157-158.
- a b c d e f Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004 r. s. 1116-1119.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marek Głogoczowski | Zygmunt Bocheński | Anna Wende-Surmiak | Henryk Jost | Joanna Ugniewska | Adam Bahdaj | Stefan Kulczycki (matematyk) | Olga Kubińska | Józef Niweliński | Gabriela Makowiecka | Mieczysław Fleszar | Adam Kotarba | Jerzy Zwoliński | Barbara Tondos | Roman Smoluchowski | Roman Stanisław Ingarden | Stefan Wojtas | Wojciech Gąsienica-Byrcyn | Jadwiga Dyakowska | Zdzisław DembowskiOceń: Stanisław Sokołowski (geolog)