Stefan Kulczycki, ur. 22 lutego 1893 roku w Zakopanem, a zmarł 6 lutego 1960 roku w tym samym mieście, był wybitnym polskim matematykiem. Jego wkład w naukę był znaczący, jako że był nie tylko pracownikiem naukowym, ale również nauczycielem, który przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów.
Kulczycki jest również znany ze swoich publikacji naukowych oraz podręczników dotyczących matematyki, które miały na celu ułatwienie zrozumienia trudnych zagadnień w tej dziedzinie.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Stefan Kulczycki, urodzony jako syn lekarza Mariana Kulczyckiego, miał niezwykle interesujące pochodzenie. Jego matka, Stefania z Kamieńskich, była nauczycielką, co z pewnością wpłynęło na jego późniejsze życie zawodowe. Dzięki rodzinnym powiązaniom, był on spokrewniony z Marią Skłodowską-Curie, co podkreśla znaczenie jego rodziny w kręgach naukowych.
W 1910 roku Stefan ukończył szkołę Zgromadzenia Kupców w Warszawie, a następnie zapisał się na studia z zakresu matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uczęszczał w latach 1911–1914. W tym okresie wyróżniał się jako jeden z najzdolniejszych studentów pod okiem profesora Stanisława Zaremby. Niestety, jego plany edukacyjne przerwała I wojna światowa, w trakcie której Stefan, będąc poddanym austriackim, został powołany do wojska w 1914 roku.
Po odniesieniu ran, które spowodowały niedowład ręki, Stefan został zwolniony z armii i powrócił do nauki w 1917 roku, finalizując swoje studia egzaminem nauczycielskim u profesora Zaremby w 1918 roku.
Praca pedagogiczna
Działalność edukacyjną rozpoczął już w 1918 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1922 roku osiedlił się w Warszawie, gdzie związał się z Politechniką Warszawską, pracując w katedrze pod kierunkiem Witolda Pogorzelskiego. W latach 1925–1934 uczył również na Wyższych Kursach Pedagogicznych oraz w szkole dla dziewcząt prowadzonej przez Jadwigę Kowalczykównę oraz Jadwigę Jawurkównę, znanej jako Szkoła na Wiejskiej, funkcjonującej w latach 1922–1944. Ponadto, w okresie 1934–1935, pełnił funkcję ministerialnego instruktora matematyki, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój nauczania matematyki.
W czasach II wojny światowej prowadził zajęcia z matematyki w Warszawie, organizując tajne komplety oraz legalne kursy techniczne, co podkreśla jego determinację w nauczaniu pomimo trudnych warunków. Po wojnie kontynuował pracę na Politechnice Warszawskiej oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a od 1958 roku objął stanowisko kierownika katedry matematyki elementarnej i historii matematyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Publikacje
W latach trzydziestych XX wieku, Stefan Kulczycki podjął współpracę z Stefanem Straszewiczem, co zaowocowało stworzeniem innowacyjnych podręczników matematyki przeznaczonych dla uczniów V i VI klasy szkoły podstawowej oraz dla gimnazjum i liceum. Często jednak decydował się na zniszczenie swoich szczegółowych prac naukowych, uzasadniając to dążeniem do ograniczenia publikacji „mało ważnych drobiazgów”.
Pociągało go natomiast badanie rozwoju idei matematycznych, ich związków i wzajemnego oddziaływania. […] Główne zadanie historyka matematyki widział Kulczycki nie w szczegółowej rejestracji faktów, lecz uchwyceniu na podstawie tych faktów procesu kształtowania się myśli matematycznych [Stefan Straszewicz, Wiadomości Matematyczne, tom IV, 1961].
W okresie powojennym Kulczycki skoncentrował się na wydawaniu przewodników metodycznych, w tym:
- 1952 – „Nauczanie geometrii w VI i VII klasie szkoły podstawowej”,
- 1954 – „Nauczanie geometrii w liceum” (współautorzy: Zofia Krygowska oraz Stanisław Straszewicz).
Był także autorem uznanej książki poświęconej geometrii nieeuklidesowej, która ukazała się zarówno w języku polskim, jak i angielskim:
- „Geometria nieeuklidesowa”, PWN Warszawa, 1956, seria Biblioteka Problemów, tom 2,
- „Non-Euclidean Geometry”, Pergamon Press, Oxford/London/New York/Paris 1961.
Chociaż Kulczycki nie zdążył ukończyć swojego kolejnego dzieła, które miało dotyczyć historii rozwoju geometrii, to materiały te zostały opublikowane po jego śmierci jako zestaw esejów:
- „Z dziejów matematyki greckiej” (Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973),
- „Opowieści z dziejów liczb” (Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975).
Zamiłowania
Stefan Kulczycki jest pamiętany nie tylko jako wybitny matematyk oraz nauczyciel, ale także jako osoba z ogromną pasją do muzyki i literatury. Jego zainteresowania obejmowały również sport, a zwłaszcza narciarstwo, co świadczy o jego wszechstronnych zamiłowaniach.
Był zapalonym taternikiem i narciarzem, co miało tragiczne konsekwencje w dniu jego śmierci w wieku 67 lat. Warto zaznaczyć, że w dniu, kiedy odszedł, zjeżdżał trzykrotnie z Kasprowego Wierchu, co pokazuje jego vast przywiązanie do gór i narciarstwa.
Wspomnienia
Wspomnienia dotyczące Stefana Kulczyckiego są niezwykle cenne, a jeden z jego długoletnich współpracowników, prof. Stefan Straszewicz, podzielił się swoimi refleksjami na temat wspólnej pracy nad przewodnikami metodycznymi. Przywołując swe doświadczenia, Straszewicz przypominał:
Długoletnia i harmonijna współpraca nasza ułożyła się w ten sposób, że zasadnicze koncepcje tworzył najczęściej Kulczycki, zawsze pełen polotu i niewyczerpany w pomysłach, do mnie zaś należało głównie opracowanie szczegółów i ostatecznej redakcji [Stefan Straszewicz, Wiadomości Matematyczne, tom IV, 1961].
Wspomnienia o Kulczyckim, ciepłe i pełne szacunku, przekazały także jego byłe uczennice. W książce „Szkoła na Wiejskiej” z 1974 roku znajdziemy istotny fragment, który oddaje klimat jego relacji z uczniami:
O zasługach Stefana Kulczyckiego jako naukowca i pedagoga-dydaktyka pisze w niniejszej książce specjalista, prof. Stefan Straszewicz. Nam, jego byłym uczennicom, zależy na utrwaleniu wspomnień o panu Kulczyckim, serdecznym, przyjacielskim i sprawiedliwym nauczycielu, pokrywającym pewną szorstką rubasznością dobroć, którą przez wielką nieśmiałość wstydził się zbyt jawnie okazywać [Z. Dziewulska-Doroszowa, W. Iwanowska-Leopold, 1974].
Przypisy
- Kulczycki Stefan, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 16.12.2021 r.] .
- Edward Marczewski: Kulczycki Stefan (1893–1960). W: Polski Słownik Biograficzny. T. Tom XVI. Kraków: Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, s. 133–134.
- Stefan Kulczycki: Geometria nieeuklidesowa (inf. o książce). [w:] Katalog Biblioteki Głównej PCz [on-line]. www.bg.pcz.pl, 1956. [dostęp 20.12.2011 r.].
- Stefan Kulczycki: Non-Euclidean Geometry (inf. o książce). Oxford/London/New York/Paris: Pergamon Press, 1961.
- Stefan Kulczycki: Z dziejów matematyki greckiej (zbiór esejów). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973.
- Stefan Kulczycki: Opowieści z dziejów liczb (zbiór esejów). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975.
- Z. Dziewulska-Doroszowa, W. Iwanowska-Leopold: Stefan Kulczycki. W: op.cit. Szkoła na Wiejskiej. s. 213–215.
- Aneks do książki op.cit.: Szkoła na Wiejskiej. s. 259–265. zawiera listę nauczycieli i wychowawczyń (1903–1944), z informacją o wykładanym przedmiocie i okresie pracy w Szkole.
- Stefan Straszewicz: Stefan Kulczycki. W: op.cit. Szkoła na Wiejskiej. s. 208–212.
- Publikacje Stefana Kulczyckiego. [w:] Katalog Biblioteki UJ [on-line]. www.bj.uj.edu.pl. [dostęp 20.12.2011 r.].
- Publikacje Stefana Kulczyckiego. [w:] Wyszukiwarka [on-line]. google. [dostęp 20.12.2011 r.].
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Olga Kubińska | Józef Niweliński | Gabriela Makowiecka | Jan Bujak | Wojciech Szatkowski | Łukasz Czuma | Zdzisław Dembowski | Jadwiga Dyakowska | Wojciech Gąsienica-Byrcyn | Stefan Wojtas | Adam Bahdaj | Joanna Ugniewska | Henryk Jost | Anna Wende-Surmiak | Zygmunt Bocheński | Marek Głogoczowski | Stanisław Sokołowski (geolog) | Mieczysław Fleszar | Adam Kotarba | Jerzy ZwolińskiOceń: Stefan Kulczycki (matematyk)